24.08.2018 15:16

Który album Black Sabbath jest najlepszy? [SONDA]

Klasyczne płyty z Ozzym Osbourne’em czy te z Ronniem Jamesem Dio na wokalu? A może jednak krążki z Ianem Gillanem, Glennem Hughesem albo Tonym Martinem? Wybierzcie album Sabbath, który cenicie najbardziej!

Który album Black Sabbath jest najlepszy? [SONDA]
foto: JOE KLAMAR/AFP/EAST NEWS

Black Sabbath należy do nielicznego grona wielkich zespołów, które potrafiły z tarczą wyjść z trudnej sytuacji, jaką jest zmiana wokalisty. Co więcej, udawało się mu to kilkukrotnie.

Zespół powstał w 1968 w Birmingham w Anglii. Muzyka Black Sabbath była gniewną, agresywną i mroczną reakcją na królujący wówczas hipisowski, psychodeliczny rock. Riffy Tony’ego Iommiego, grane na wyjątkowo niskim stroju oraz przesycone aurą jak z horroru teksty, bardziej wyskrzeczane niż śpiewane przez Ozzy’ego Osbourne’a ustanowiły standard dla rodzącego się gatunku – heavy metalu.

W 1977 Ozzy rozstał się z Black Sabbath, a kilka lat później rozpoczął karierę solową. Wydaje się, że tak charakterystycznego wokalisty nie da się zastąpić – a jednak miejsce Osbourne’a z wielkim powodzeniem zajął Ronnie James Dio, wcześniej znany z grup Elf i Rainbow. Śpiewając zupełnie inaczej niż Ozzy, wniósł do Sabbath nową jakość – z nim na pokładzie zespół utorował drogę modzie na tak zwaną nową falę brytyjskiego heavy metalu.

Dio odszedł z Black Sabbath w 1982. Lata 80. okazały się dla zespołu Iommiego bardzo burzliwe – rolę wokalistów kolejno przejmowali Ian Gillan (najsłynniejszy głos Deep Purple), David Donato, Glenn Hughes (również znany z Purpli) i Tony Martin. Ten ostatni zadomowił się w zespole najdłużej – grał w nim w latach 1987-1991 i 1993-1997.

W 1997 roku sensacją okazał się powrót do składu Ozzy’ego Osbourne’a. Z oryginalnym wokalistą zespół działał nieregularnie przez 20 następnych lat, ale po jego powrocie udało się muzykom nagrać tylko jeden album. Definitywnie Black Sabbath pożegnał się z publicznością w 2017.

Legenda hard rocka i heavy metalu pozostawiła po sobie 19 albumów studyjnych (nie liczymy „The Devil You Know”, wydanego przez trzech muzyków Sabbs oraz Dio w 2009 pod szyldem Heaven & Hell). Który z nich lśni największym blaskiem? Wybierzcie najlepszy album Black Sabbath!

Black Sabbath - najlepsze albumy

Na Wasze odpowiedzi czekamy do piątku, 31 sierpnia 2018 do godziny 12:00.

Który album studyjny Black Sabbath jest najlepszy?

Maciej Koprowicz
Tagi: Ozzy Osbourne Duperele Black Sabbath