27.02.2018 11:34

Który wykonawca sprzedał najwięcej płyt w 2017 roku?

Wśród najlepiej sprzedających się wykonawców minionego roku są między innymi Imagine Dragons i Linkin Park.

Który wykonawca sprzedał najwięcej płyt w 2017 roku?
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która reprezentuje interesy przemysłu muzycznego z całego świata ogłosiła, którzy wykonawcy w 2017 roku sprzedali na świecie najwięcej egzemplarzy swoich płyt.

IFPI przyznając nagrodę Global Recording Artist Of The Year bierze pod uwagę sprzedaż albumów w formacie CD, winylowym i cyfrowym, a także sprzedaż fizyczną i cyfrową, pobieranie i streaming singli w ciągu roku kalendarzowego.

Zdecydowanym zwycięzcą rankingu okazał się Ed Sheeran. Brytyjski wokalista w 2017 wydał swój trzeci album studyjny, „÷” („Divide”), który okazał się najlepiej sprzedającą się płytą roku. Krążek wielokrotnie pokrył się platyną w 36 krajach świata, a pochodzący z niego singiel, „Shape Of You” zyskał platynowy status w 32 państwach. Po raz pierwszy w historii zestawienia IFPI ten sam artysta jest światowym liderem zarówno sprzedaży albumów, jak i singli.

Podium uzupełnili raper Drake i piosenkarka pop Taylor Swift. W pierwszej dziesiątce dominują artyści pop i rap. Rocka reprezentują tylko na 8. miejscu Imagine Dragons, którzy wydali w 2017 album „Evolve” i na 9. pozycji Linkin Park, który wydał w ubiegłym roku album „One More Light”.

Top 10 najlepiej sprzedających się wykonawców 2017 roku:

  1. Ed Sheeran
  2. Drake
  3. Taylor Swift
  4. Kendrick Lamar
  5. Eminem
  6. Bruno Mars
  7. The Weeknd
  8. Imagine Dragons
  9. Linkin Park
  10. The Chainsmokers

Kupiliście w 2017 płytę któregoś z tych wykonawców?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News