Który zespół gra najgłośniej na koncertach? Naukowcy znają odpowiedź
Aleksandra Degórska
08.06.2018 13:29
Który zespół gra najgłośniej na koncertach? Naukowcy znają odpowiedź Fot. materiały prasowe

Zastanawialiście się, na którym koncercie można ogłuchnąć? Sprawdźcie, który zespół jest najgłośniejszy.

Który koncertowy maniak nie wracał z rockowego show z szumem w uszach? Czasami człowiek zastanawia się, jak to wytrzymują głośniki i czy kiedyś ogłuchniemy na jakimś występie. Zespoły często podkręcały głośność na swoich koncertach, żeby wręcz ogłuszyć fanów - zrobił tak chociażby Queen na pamiętnym występie na Live Aid.

Sprawie postanowili przyjrzeć się naukowcy, którzy na stronie get-licensed.co.uk pokazali, jak głośno może być na koncertach i porównali te wyniki z głośnymi kibicami.

Średni hałas, który wydaje zespół to 110 dB, pierwszym rekordzistą stał się Deep Purple, który w 1972 roku osiągnął poziom 117 dB w Rainbow Theatre w Londynie. 3 osoby straciły wówczas przytomność, a brytyjski zespół dostał się do Księgi Rekordów Guinessa.

Jaki zespół gra najgłośniej?

Już 4 lata później pobił go zespół The Who z wynikiem 126 dB - w konsekwencji słuch Pete'a Townshenda mocno ucierpiał po występach na żywo przy takiej głośności. Kolejnymi rekordzistami byli Led Zeppelin, AC/DC czy Motorhead, którzy osiągnęli poziom 130 dB. Podobnym wynikiem mogą pochwalić się fani Kansas Jayhawks.

Kolejny próg pokonali fani The Beatles w 1965 roku z wynikiem 132 dB. Na podium znajduje się Kiss, który w 2009 roku narobił hałasu na 136 dB, a zwycięzcą jest Manowar. Panowie są zwycięzcami w tym konkursie i mają wynik 139 dB. Zaskoczeni?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.