08.06.2018 13:29

Który zespół gra najgłośniej na koncertach? Naukowcy znają odpowiedź

Zastanawialiście się, na którym koncercie można ogłuchnąć? Sprawdźcie, który zespół jest najgłośniejszy.

Koncert
foto: materiały prasowe

Który koncertowy maniak nie wracał z rockowego show z szumem w uszach? Czasami człowiek zastanawia się, jak to wytrzymują głośniki i czy kiedyś ogłuchniemy na jakimś występie. Zespoły często podkręcały głośność na swoich koncertach, żeby wręcz ogłuszyć fanów - zrobił tak chociażby Queen na pamiętnym występie na Live Aid.

Sprawie postanowili przyjrzeć się naukowcy, którzy na stronie get-licensed.co.uk pokazali, jak głośno może być na koncertach i porównali te wyniki z głośnymi kibicami.

Średni hałas, który wydaje zespół to 110 dB, pierwszym rekordzistą stał się Deep Purple, który w 1972 roku osiągnął poziom 117 dB w Rainbow Theatre w Londynie. 3 osoby straciły wówczas przytomność, a brytyjski zespół dostał się do Księgi Rekordów Guinessa.

Jaki zespół gra najgłośniej?

Już 4 lata później pobił go zespół The Who z wynikiem 126 dB - w konsekwencji słuch Pete'a Townshenda mocno ucierpiał po występach na żywo przy takiej głośności. Kolejnymi rekordzistami byli Led Zeppelin, AC/DC czy Motorhead, którzy osiągnęli poziom 130 dB. Podobnym wynikiem mogą pochwalić się fani Kansas Jayhawks.

Kolejny próg pokonali fani The Beatles w 1965 roku z wynikiem 132 dB. Na podium znajduje się Kiss, który w 2009 roku narobił hałasu na 136 dB, a zwycięzcą jest Manowar. Panowie są zwycięzcami w tym konkursie i mają wynik 139 dB. Zaskoczeni?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News