Kuba Kawalec z Happysad skrytykował Kazika: "Kupa w swoje gniazdo"

19.11.2020 12:39
Happysad Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Lider Happysad skrytykował Kazika, który nie chciał przystąpić do Funduszu Wsparcia Kultury z powodu swoich przekonań politycznych.

Ministerstwo Kultury opublikowało 13 listopada 2020 listę artystów oraz instytucji, które miały utrzymać pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury. W sieci zawrzało, gdy okazało się, że gwiazdy pop i disco polo mają otrzymać ogromne sumy. Kult skomentował sprawę wyznając, że nie przystąpił do Funduszu, bo są to ukradzione pieniądze i rząd powinien wesprzeć służbę zdrowia, która jest w gorszej sytuacji. Sprawę skomentował również Kuba Kawalec z Happysad, który nie zgadza się ze słowami Kazika z Kultu.

Kuba Kawalec z Happysad skrytykował Kult: "Kupa w swoje gniazdo"

Muzyk w specjalnym wpisie na Facebooku zdradził, że razem z menedżerem zespołu zgłosił się do Ministerstwa Kultury po łącznie 500 tysięcy złotych, które zostały im przyznane. Pieniądze te miały trafić do zatrudnionych przez nich ludzi, czyli muzyków, techników, realizatorów dźwięku, kierowców oraz oświetleniowców, którzy praktycznie przez rok nie mogą wykonywać swojego zawodu:

500 tysięcy to ogromna kwota, robi wrażenie, to oczywiste. Szczególnie kiedy zestawi się ją z zarobkami nauczycieli czy pielęgniarek. Dla większości nieistotnym pewnie jest fakt, że gdyby całość przeliczyć na miesięczne wypłaty dla Zespołu za ten rok, to wyszłoby niecałe 2800 brutto na osobę. Zamiast zero złotych - 2800. Brutto. Pięknie by wyszło. Jeśli Fundusz Wsparcia Kultury miałby być realnym wsparciem, to byłaby właśnie REALNA pomoc za rok niemożności wykonywania zawodu.

Kuba Kawalec z Happysad nie widzi winy ze strony aplikujących o wsparcie, bo wykazali swoje straty, a klucz w formularzu określał pomoc proporcjonalną do utraconych przychodów. Błędem projektu jest fakt, że jedynym kryterium była poprawność złożonego wniosku.

Polecamy

Muzyk odniósł się również do wypowiedzi Kazika na temat Funduszu Wsparcia Kultury, który skrytykował wszystkich tych, którzy zgłosili się o pomoc do Ministerstwa.

Nie chcę się rozwodzić nad (pokraczną cokolwiek) merytoryką tych „kradzionych pieniędzy”, bo tu każdy ma pewnie inną optykę. Ale co w tym miejscu ma do rzeczy partia rządząca, nie jestem w stanie pojąć. Zapachniało populizmem najtańszym z możliwych. Tym bardziej, że Kazik podniósł tę kwestię nie przed wystartowaniem programu, ale po ogłoszeniu listy beneficjentów, a właściwie zaraz po rozpętaniu się burzy wokół. Miesiąc po złożeniu wniosków. Jak pokazała rzeczywistość, opłacało się.

Kuba Kawalec nie kryje swojej niechęci do władz, wspiera strajki kobiet, ale nie widzi sensu w rezygnowaniu z pomocy rządu.

W imię swoich przekonań politycznych mam blokować możliwość wsparcia finansowego swoich ludzi? A teraz, jak nie daj boże te pieniądze zostaną przyznane, to co? Mam oddać? Bo cały naród stoi za Panem murem, Kazimierzu? Toż to się dzieje jakaś paranoja. Kupa w swoje gniazdo.

Muzyk docenia Kult i zdaje sobie sprawę, że Happysad nie prześcignie zespołu pod względem liczby sprzedanych płyt czy singli w radiu. Jednak nie zamierza się prześcigać w zawodach, kto dłużej przeżyje bez pracy, dlatego postanowił złożyć wniosek do Funduszu:

Ty masz pełne prawo nie składać, stać Cię. Nie wiem czy Twoich ludzi stać, ale Ciebie z pewnością. I proszę nie gniewaj się, ale robię to dla moich kolegów, pracowników, bo jak powtórzę, nikt za nich tego nie jest w stanie formalnie uczynić. I napiszę z pełną odpowiedzialnością, ogromnie ucieszyłbym się, gdyby udało mi się tę pomoc zrealizować.

Zobacz także: Robert Gawliński z Wilków nie chciał pomocy od państwa. Wyprowadził się z Polski i zmienił branżę

Przeczytajcie cały wpis lidera Happysad:

Kilka dni po ogłoszeniu osób, które mogły dostać pieniądze w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, Piotr Gliński wstrzymał wypłatę 400 mln złotych, by przeanalizować wnioski. Jak na razie nie wiadomo, czy pieniądze trafią do artystów.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.