09.02.2015 16:28

Kuba Płucisz i Goście w kawałkach Iry

Kuba Płucisz szykuje projekt z udziałem wielu gwiazd polskiej muzyki. Obejrzyjcie teledysk do singla „Mój Dom 2015” promującego album!

Kuba Płucisz i Goście w kawałkach Iry
foto: materiały prasowe

Płyta pod nazwą „Kuba Płucisz i Goście” ma na celu przypomnienie najpopularniejszych utworów gitarzysty i założyciela zespołu Ira, w którym występował do 1996 roku. Posłuchajcie kawałka „Mój dom 2015” zapowiadającego wyjątkowy krążek!

Kuba Płucisz wyznał, że cały projekt jest upominkiem z okazji 50. urodzin, który sprawia samemu sobie.

"

Jak urodziny, to prezenty i niespodzianki! Prezenty to ponowne spotkania z muzykami - wokalistami i wokalistkami z mojego pokolenia - współtworzącymi świetne czasy polskiego rock'n'rolla końca lat 80. i 90. Znacie ich doskonale! Mają za sobą wiele świetnych płyt, przebojów, koncertów i dalej nagrywają, odnosząc sukcesy. Obiecuję, że usłyszycie najlepszych polskich wokalistów, znakomitych gitarzystów, muzyków będących niedościgłymi wzorami dla wszystkich fanów rocka. "

 „Brzmi to inaczej, brzmi to ciekawie”

Tomasz Kasprzyk twierdzi, że pojawił się w projekcie Kuba Płucisz i Goście przez przypadek...

"

Spotkaliśmy się z Kubą kiedy wrócił z Holandii i zaczęliśmy rozmawiać o tym, że fajnie by było, gdyby o sobie przypomniał. "

Muzyk planując nagranie płyty z okazji własnych urodzin „po prostu miał Kasprola na uwadze”. Nie jest on jednak jedynym muzykiem, który gra na basie. W projekcie bierze udział wielu artystów, między innymi: Grzegorz Skawiński, Darek Malejonek, Olej (Proletaryat), Sebastian Riedel (Cree), Damian Ukeje, Ruda i Łukasz Lazer (Red Lips), Adam Asanov (Piersi), Tomasz Kasprzyk (Antyradio) oraz Jurek Owsiak. Nie zabraknie także Piotra „Petera” Łukaszewskiego, który nagrywał z Irą albumy w latach 1991-95 oraz realizatora Leszka Kamińskiego.

Według Tomasz Kasprzyka projekt ma jeden wspólny mianownik w osobie Kuby Płucisza, a całość przypomina, że to on tak naprawdę był i do tej pory jest głową Iry.

"

Wszystkie stare utwory to jakby jego dzieci. A jest jeszcze sporo piosenek niewykorzystanych, w zanadrzu, które postanowiliśmy nagrać w nowych aranżach i interpretacjach. Brzmi to inaczej, brzmi to ciekawie. Jedni zarzucają, że to takie pokoleniowe starcie  i nie wiadomo czy to jest dobry pomysł. Z drugiej strony uważam, tak jak i Kuba, że muzyka ma łączyć, a nie dzielić. Jeżeli więc możemy spotkać się w studio i zrobić coś w fajnej, słusznej sprawie, to dlaczego się nie pobawić? Jak komuś to się jeszcze spodoba i komuś zrobimy tym frajdę, to super. "

Kasprol wyznał, że wychował się na piosenkach Iry i ma sentyment do utworów, które towarzyszyły mu w latach 80. i 90.

"

To jest odważne, żeby kombinować przy nagraniach, które mocno już weszły w głowę. Trzeba mieć dużo odwagi i za to duże brawa dla Kuby, że się odważył. O to chodzi, bawmy się! "

A jak Wy bawiliście się przy kawałku „Mój dom 2015”

Magda Słomka
Tagi: Rock News Kuba Płucisz