20.06.2016 11:16

Kup pukiel włosów Davida Bowiego

...jeśli Cię na niego stać. Ile jest wart kosmyk włosów twórcy „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars”?

Kup pukiel włosów Davida Bowiego
foto: 0070148 / Reporter / East News

Kolekcjonowanie włosów brzmi jak co najmniej dziwne hobby, nie da się jednak ukryć, że zagranicą wzbudza duże emocje - przynajmniej w pewnych kręgach. Wystarczy wspomnieć o puklu włosów Johna Lennona, który został wylicytowany ostatecznie za oszałamiające 35 tysięcy dolarów czy o podobnej pamiątce po Kurcie Cobainie. W jej przypadku nie przekonaliśmy się, ile byłaby warta - aukcję w końcu odwołano.

Teraz miłośnicy włosów gwiazd mogą się rzucić na kolejną - samego Davida Bowiego. Kosmyk został zachowany przez niejaką Wendy Farrier, perukarkę, która pracowała wówczas w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie. Kobieta potrafiła nawet dokładnie ustalić, że zdobyła go 13 września 1983 roku.

"

W normalnych sytuacjach ktoś inny zajmował się celebrytami i pobierał od nich próbki włosów. Ale w muzeum powszechnie wiedziano, że jestem wielką fanką Bowiego, więc gdy do nas przyszedł, pozwolono mi przejąć jego sprawę. Był wtedy zaraz po „Dancing in the Street” z Mickiem Jaggerem i miał na głowie wszystkie odcienie blondu. Byłam tak zdenerwowana, że ciężko mi było cokolwiek powiedzieć. "

Mimo obecności wielkiego ochroniarza, kobieta wspomina, że sam David Bowie był przeuroczy i bardzo cichy. Szczególnie pamięta spojrzenie jego różnokolorowych oczu i że zachował pełen spokój, gdy podeszła do niego z nożyczkami. Próbka włosów artysty pomogła w stworzeniu jego pierwszej figury woskowej, którą można oglądać w Londynie do dziś.

Zwykle po stworzeniu dzieła tego typu pukle są wyrzucane - Farrier jednak zachowała swoją pamiątkę i oprawiła w ramkę, gdzie spędziła ponad 30 lat. Opłacało się: choć aukcja prawdopodobnie nie odniesie tak szokującego sukcesu jak miało to miejsce w przypadku Johna Lennona, obecna cena wynosi 2 tysiące dolarów.

bowiehair

Przewiduje się, że kwota ta wzrośnie jeszcze przynajmniej dwukrotnie. Prowadząca aukcję Margaret Barrett jest bardzo podekscytowana.

"

Sprzedawaliśmy już w Heritage Auctions wiele pukli włosów, nigdy wcześniej nie mieliśmy jednak przyjemności z Davidem Bowiem. To wyjątkowa sytuacja. Ciężko przewidzieć, za ile ostatecznie zostanie wylicytowany, ale w przypadku posiadanej przez nas próbki Johna Lennona, którą ściął z jego głowy osobisty fryzjer, była to naprawdę zatrważająca kwota. "

Dla porównania wystawiane przez ten sam serwis pamiątki w postaci płyty „Hunky Dory” z autografem Bowiego oraz podpisane litografie jego autorstwa oferowane są w znacznie niższych cenach 500 czy 1000 dolarów.

Chcielibyście mieć w swojej kolekcji pukiel włosów Bowiego?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele David Bowie