06.11.2015 12:49

Kurt Cobain we wczesnej wersji „Been A Son”

Wkrótce ukaże się towarzysząca filmowi dokumentalnemu „Montage Of Heck” składanka niepublikowanych dem Kurta Cobaina. Posłuchajcie kolejnego utworu z „Montage of Heck: The Home Recordings”.

Kurt Cobain we wczesnej wersji „Been A Son”
foto: kadr z filmu

13 listopada 2015 roku na rynku pojawi się kompilacja wczesnych utworów muzyka Nirvany, nieznanych wcześniej kompozycji oraz wersji demo. Utwory zostały zebrane w kolejności chronologicznej pod czujnym okiem Bretta Morgena, reżysera filmu. Dokumentalista zapowiada, czego się możemy spodziewać:

"

To wszystko to tylko Kurt z gitarą. Nie ma tu żadnych wielowarstwowych, skończonych utworów, ale to niesamowite spojrzenie na jego proces twórczy. Myślę, że znacznie poszerza nasze zrozumienie dla Cobaina, zarówno jako muzyka, jak i człowieka. "

Opublikowana wersja „Been A Son” jest bardzo surowa i trwa niespełna półtorej minuty. Kurt Cobain gra w niej na niepodłączonej gitarze i mruczy pozbawione jeszcze sensu słowa. To dopiero wstępny pomysł na całą kompozycję. Morgen przyznaje, że lider Nirvany nie dbał za bardzo o porządek swoich nagrań, lecz demówka została według niego nagrana jeszcze w pokoju Tracy Marander, byłej dziewczyny Cobaina.

„Been A Son” pojawił się pierwotnie na EP-ce „Blew” z 1989 roku. Producentem wydawnictwa był Steve Fisk. Bardziej dopracowana wersja utworu znalazła się 3 lata później na „Incesticide”. Szybko stał się on koncertowym klasykiem zespołu. Dla porównania, tak brzmiała ostateczna wersja „Been A Son”:

Nie jest to pierwsza demówka z „Montage of Heck: The Home Recordings”, jakiej możemy posłuchać. Wcześniej w Internecie został już opublikowany utwór „Sappy”. Pełne wydawnictwo trafi na rynek 13 listopada 2015 roku w formie płyt CD (13 utworów) i winylowej (31 utworów). Obie wersje będą też dostępne cyfrowo. Do rozszerzonego wydania na CD będzie dołączony film na DVD i Blu-ray.

Podoba Wam się takie spojrzenie na ewolucję twórczości Nirvany?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Nirvana Kurt Cobain