10.04.2018 14:44

L7 wyda nowy album po 20 latach

Popularny w latach 90. żeński zespół grunge’owy powrócił na dobre – nagra nową płytę i ruszy w światową trasę koncertową.

L7 wyda nowy album po 20 latach
foto: Burak Cingi/Retna/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

Grunge słynął z charyzmatycznych wokalistów, takich jak Kurt Cobain, Chris Cornell, Layne Staley czy Eddie Vedder. Ale i dziewczyny miały w tym gatunku coś do powiedzenia. Do największych gwiazd sceny grunge należały dwa zespoły z Los Angeles z charyzmatycznymi liderkami – Hole i L7.

L7, podobnie jak grupa Courtney Love, zasłynął nie tylko świetną muzyką, ale i kontrowersjami. Najsłynniejszy skład zespołu był stuprocentowo żeński, a występujące w nim panie zachowywały się naprawdę rock’n’rollowo. Wokalistka Donita Sparks na jednym z koncertów rzuciła w publikę tamponem, a podczas występu w brytyjskiej telewizji zaśpiewała ze zsuniętymi spodniami. Swego czasu grupa zorganizowała nawet loterię, w której nagrodą było spędzenie nocy z perkusistką Demetrą Plakas.

Ale oczywiście L7 był popularny nie tylko za sprawą ekscesów. Największymi hitami kapeli były „Pretend We’re Dead”, „Everglade”, „Monster” i „Andres”, popularne zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Zespół największy sukces osiągnął albumami „Bricks Are Heavy” z 1992 i „Hungry For Stink” z 1994.

L7 zawiesił działalność na czas nieokreślony w 2001 roku. 13 lat później zespół ogłosił reaktywację w klasycznym składzie – obok Sparks i Plakas w zespole występują gitarzystka Suzi Gardner i basistka Jennifer Finch. W 2017 roku grupa wydała pierwsze nowe nagranie od 18 lat – singiel „Dispatch From Mar-A-Lago”. Na 2019 rok zapowiedziano natomiast siódmy album studyjny L7, pierwszy od „Slap-Happy” z 1999.

W oficjalnym oświadczeniu zespołu czytamy:

"

Mieliśmy tak wielką frajdę ze spotykania się ze sobą, pisania i nagrywania razem po latach, że postanowiliśmy podtrzymać temat. Za każdym razem, gdy spotykaliśmy się i graliśmy, pojawiało się coraz więcej pomysłów na piosenki, więc zdecydowaliśmy się zrobić pełnowymiarowy album, który nagramy w tym roku. "

W 2019 roku zespół wyruszy także w światową trasę koncertową, która wystartuje 10 kwietnia 2019 w Jersey City w USA. L7 pojawi się między innymi w Hiszpanii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News