Lars Ulrich wprowadził Deep Purple do Rock And Roll Hall Of Fame

Robert Skowronski
09.04.2016 14:21
Lars Ulrich wprowadził Deep Purple do Rock And Roll Hall Of Fame Fot. AFP / East News

Odbyła się uroczystość wprowadzenia kolejnych sław do Rock And Roll Hall Of Fame. Jednym z zespołów był Deep Purple zapowiedziany przez Larsa Ulricha.

Perkusista Metalliki jest wielkim fanem twórczości brytyjskich hardrockowców, co wielokrotnie podkreślał w wywiadach. Spełnieniem jego marzeń stała się możliwość wygłoszenia kilku słów o swoich idolach podczas ceremonii wprowadzenia grupy do zaszczytnego grona artystów Rock And Roll Hall Of Fame.

Mowa Ulricha była pełna patosu i ciepłych słów co do twórców „Smoke On The Water”. Perkusista nie omieszkał wspomnieć m.in. o tym jak po raz pierwszy usłyszał muzykę Deep Purple:

Ta noc to wypadkowa dwóch muzycznych podróży – mojej oraz tej należącej do zespołu, który zmienił moje życie i historię rocka. Kiedy miałem 9 lat mój ojciec przyniósł do domu pewną płytę. Był to ciemny, mroźny niedzielny wieczór w lutym 1973 roku. To było większe niż samo życie – brzmienie, utwory, muzycy i to co robili ze swoimi instrumentami, a wydawało mi się niemożliwe do osiągnięcia.

Lars Ulrich docenił też to w jaki sposób Deep Purple wspiął się na szczyt. Perkusista mówił o starej szkole pięcia się po szczeblach muzycznej kariery:

Pracowali bardzo ciężko, nieustannie koncertowali, wydawali płytę każdego roku, a czasami nawet dwie. Mieli gdzieś image i krytyczne opinie. W złotej erze rockandrollowej rozpusty byli znani ze swojej muzyki i pozostali dżentelmanami. Ci ludzie potrafili grać i improwizować. Mieli między sobą stałą konkurencję, żeby przenosić muzykę w nowe rejony, nieznane miejsca. Nic nigdy nie powtórzyło się dwa razy.

Perkusista wymienił też grupy, który miały duży wpływ na Metallikę. Padły takie nazwy, jak Black Sabbath, Led Zeppelin i oczywiście Deep Purple:

Te trzy zespoły powinny być traktowane na równi, jeżeli chodzi o ich twórczość i zasługi. Tam gdzie dorastałem i w całej reszcie Ameryki Północnej te kapele mają taki sam status oraz ten sam wpływ na innych. Mówiąc za siebie, ale i za wielu znanych mi muzyków, a także miliony fanów Deep Purple, jestem zszokowany tym, że grupa dopiero teraz znajdzie się w Rock And Roll Hall Of Fame. Ritchie Blackmore, David Coverdale, Rod Evans, Ian Gillan, Roger Glover, Glenn Hughes, Jon Lord, Ian Paice – oni wszyscy powinni tu być od bardzo dawna. Zawsze chciałem to powiedzieć... Przywitajcie na scenie Deep Purple!

Całej przemowy Larsa odzianego w, a jakże, marynarkę o kolorze głębokiej purpury, możecie posłuchać poniżej:

Następnie na scenie pojawili się muzycy Deep Purple, którzy także chwycili za mikrofon, aby wypowiedzieć kilka słów od siebie. Zebrani na uroczystości mogli posłuchać przemówień Gillana, Glovera, Paice’a, Hughesa, a także Davida Coverdale'a, który powiedział:

Chciałbym podziękować wszystkim fanom Deep Purple na całym świecie, którzy sprawiają, ze ta muzyka jest wciąż żywa. Podziękowania kieruję także do członków mojego zespołu Whitesnake, a także mojej rodziny.

A oto pełna przemowa Coverdale’a:

Następnie na scenie pojawił się obecny skład Deep Purple, który wykonał krótki set składający się z takich utworów, jak: „Highway Star”, „Green Onions” (wyświetlono wówczas za muzykami zdjęcie Jona Lorda), „Hush” i „Smoke On The Water”. Tak zabrzmiał ostatni z wymienionych utworów:

Ian Gillan pomimo wcześniejszego poirytowania związanego z tym, że Steve Morse i Don Airey nie zostali uwzględnieni przez Rock And Roll Hall Of Fame, jak widać pojawił się na scenie.

Co sądzicie o przemówieniu Larsa Ulricha?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.