09.06.2015 10:44

Led Zeppelin i niepublikowana „Sugar Mama”

Trzy ostatnie albumy legendarnego zespołu doczekają się swoich poszerzonych reedycji. Znajdą się tam prawdziwe smaczki. Jeden jest już nawet do odsłuchu!

Led Zeppelin i niepublikowana „Sugar Mama”
foto: East News

Płyty „Presence” (1976), „In Through The Out Door” (1979) i „Coda” (1982) pojawią się ponownie 31 lipca 2015 roku. Na ostatniej z wymienionych płyt znajdzie się kompozycja „Sugar Mama”. Posłuchajcie wysokiego wokalu Roberta Planta i gitar Jimmy'ego Page'a w tym utworze, który powstał jeszcze w 1968 roku.

Numer został nagrany w Olympic Studios w Londynie z myślą o debiutanckim albumie Led Zeppelin. Od tego czasu krążył od lat w drugim obiegu, jednak dopiero teraz zespół oficjalnie zaprezentował go światu. Inspiracją do jego napisania miał być kawałek Sonny'ego Boya Williamsona „Sugar Mama Blues”.

Na reedycji płyty „Coda”, która ukazała się oryginalnie po śmierci Johna Bonhama, perkusisty grupy, znajdzie się jeszcze kilka rarytasów. Tymi smaczkami będą utwory „Baby Come Home”, „St. Tristan's Sword” czy też wczesna wersja „When the Levee Breaks”.

„Baby Come Home” pochodzi z tej samej sesji nagraniowej co „Sugar Mama” i pojawił się oficjalnie dopiero w 1993 roku na kompilacji „Boxed Set 2”. „St. Tristan's Sword” to już kompozycja instrumentalna z 1970 roku, która nie znalazła się wcześniej na żadnej z płyt Led Zeppelin.

Każda z reedycji płyt, jak informuje zespół, będzie dostępna w trzypłytowym wydaniu, na winylu, formatach cyfrowych oraz w limitowanej edycji Super Deluxe Box.

Cena najdroższego z wydań wynosi 159,98 dolarów. Album można zamawiać przedpremierowo poprzez stronę zespołu. Edycja limitowana prezentuje się w ten sposób:

coda

Co dokładnie znajdziemy w środku?

Tracklista:

 1. We're Gonna Groove
 2. Poor Tom
 3. I Can't Quit You Baby
 4. Walter's Walk
 5. Ozone Baby
 6. Darlene
 7. Bonzo's Montreux
 8. Wearing And Tearing

Dodatkowe płyty:

Płyta 1

 1. We're Gonna Groove (Alternate Mix)
 2. If It Keeps On Raining (When The Levee Breaks - Rough Mix)
 3. Bonzo's Montreux (Mix Construction In Progress)
 4. Baby Come On Home
 5. Sugar Mama (Mix)
 6. Poor Tom (Instrumental Mix)
 7. Travelling Riverside Blues (BBC Session)
 8. Hey, Hey, What Can I Do

Płyta 2

 1. Four Hands (Four Sticks - Bombay Orchestra)
 2. Friends (Bombay Orchestra)
 3. St. Tristan's Sword (Rough Mix)
 4. Desire (The Wanton Song - Rough Mix)
 5. Bring It On Home (Rough Mix)
 6. Walter's Walk (Rough Mix)
 7. Everybody Makes It Through (In The Light - Rough Mix)

„Coda” jest ostatnim studyjnym krążkiem Led Zeppelin. Kapela nie nagrała już potem nowej płyty, bo jak mówi Jimmy Page, zespół był porywem serca, gdzie każdy z członków był niezbędnym elementem. Wcześniej pojawiły się na rynku reedycje najstarszych albumów grupy, w tym też „Physical Graffiti”. 

Macie zamiar skompletować odświeżone i rozszerzone płyty Led Zeppelin?

Robert Skowronski
Tagi: Rock News Led Zeppelin