Led Zeppelin splagiatował XVII-wieczną kompozycję?

Aleksandra Degórska
21.06.2016 11:42
Led Zeppelin splagiatował XVII-wieczną kompozycję? Fot. Polaris / East News

Kopia nigdy nie dorówna oryginałowi? Posłuchajcie utworu, który powstał kilka wieków temu i przypomina słynną balladę Led Zeppelin.

„Stairway To Heaven” to jeden z tych numerów, które nigdy się nie nudzą. Choć utwór przyniósł niezwykłą popularność dla Led Zeppelin, to teraz stał się kulą u nogi ze względu na to, że zespołowi zarzuca się plagiat.

Spadkobiercy założyciela amerykańskiego zespołu Spirit, znanego jako Randy California, pozwali kapelę twierdząc, że początkowa sekwencja utworu „Stairway To Heaven” to kopia kompozycji „Taurus” z 1968 roku.

Jimmy Page w lutym 2016 roku twierdził w sądzie, że nigdy wcześniej nie słyszał tego numeru, dopiero sięgnął po niego w 2014 roku. Sędzia jednak uznał w kwietniu 2016, że podobieństwo jest zauważalne i sprawa powinna trafić przed ławę przysięgłych.

Plagiat czy nie plagiat - oto jest pytanie. Sprawa rozpoczęła się 14 maja 2016 roku w Los Angeles i obie strony zażarcie walczą o to, by dopiąć swego.

Tymczasem zauważono, że jeszcze jedna kompozycja przypomina „Stairway To Heaven”. Giovanni Battista Granata, włoski artysta, stworzył dzieło „Sonata di Chittarra, e Violino, con il suo Basso Continuo”. Utwór pochodzi z... 1659 roku i słuchając fragmentu od 00:32 można zauważyć cechy wspólne.

A teraz porównajcie ten utwór do numeru Led Zeppelin:

Kompozycja, która ma ponad 350 lat jest w domenie publicznej, więc może ten fakt sprawi, że Led Zeppelin zdoła odrzucić zarzuty spadkobierców muzyka kapeli Spirit.

Choć początkowo mówiło się o tym, że muzycy kapeli nie stawią się w sądzie, to jednak artyści pojawili się na rozprawie. Jimmy Page nadal twierdził, że nie był obyty z twórczością zespołu Spirit. Do sądu został również wezwany John Paul Jones, który jako świadek obrony zeznał, że Page nigdy nie wspominał nic o utworze „Taurus”.

Adwokaci Led Zeppelin poprosili sędziów zakończyć proces na korzyść oskarżonych ze względu na to, że powód nie przedstawił dokumentu rejestracji praw autorskich wobec utworu „Taurus”, jak również nie pokazano dowodu na to, że obie kompozycje są do siebie podobne.

Sprawa jest zagmatwana. Jak wiadomo jednoznaczne stwierdzenie czy dany utwór jest plagiatem to nie lada zadanie.

Przesłuchując numer kapeli Spirit można doszukać się cech wspólnych, ale skoro jeszcze w XVII wieku pojawiła się podobna kompozycja, to nasuwa się pytanie kto od kogo ściągał?

Czy uważacie, że „Stairway To Heaven” to plagiat?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.