01.03.2016 14:19

Led Zeppelin w farmerskiej wersji Steve’n’Seagulls

Spragnieni kolejnego nieprzeciętnego coveru słynnego kawałka? Z pomocą przybywają rolnicy!

Led Zeppelin w farmerskiej wersji Steve’n’Seagulls
foto: kadr z wideo

Lud ciężko pracujący również potrafi tworzyć sztukę i to nie byle jaką. W końcu po całym dniu, w czasie którego kosiło się trawę, doiło krowy i zajmowało się innymi ważnymi rolniczymi obowiązkami nadchodzi czas na rozrywkę.

Gdy zachodzi noc pracowity farmer przepoczwarza się w muzyka, który chce dać upust swoim emocjom. Jako przykład można podać chociażby Steve’n’Seagulls, który lubi sobie pomuzykować. Fińska formacja ma na swoim koncie album „Farm Machine”, gdzie pojawiły się covery takich kapel, jak chociażby Iron Maiden, AC/DC, Metallica czy Pantera.

Teraz farmerzy postanowili zaprezentować klip do kawałka Led Zeppelin „Black Dog”. Utwór oryginalnie pojawił się na czwartym krążku brytyjskiego zespołu w 1971 roku, a za charakterystyczny riff odpowiedzialny jest John Paul Jones. Numer stał się jedną z najpopularniejszych kompozycji kapeli, która doczekała się wielu coverów. 

Z czarnej otchłani wyłaniają się odziani w ogrodniczki sielscy muzycy, którzy chwycili za instumenty i zaczęli grać „Black Dog”. Pan z futrzakiem na głowie wygląda nieco podejrzanie, choć banjo w jego dłoni powoduje, że jego wizerunek się ociepla. Ta muzyka naprawdę łagodzi obyczaje.

Zespół tworzą wokalista Wild Till Hiltunen, gitarzysta Irwin Remmel, perkusista Puikkonen, kontrabasista Pukki Kaalinen i grający na banjo Hermann. Chłopakom nie można odmówić kreatywności, a Led Zeppelin w takim wykonaniu brzmi naprawdę sielsko, aż nogi same chodzą.

Ilu twórców, tyle i różnych interpretacji, zaś jeśli chodzi o repertuar Led Zeppelin, to jest w czym wybierać. Można bowiem wykonać słynne utwory kapeli w wersji djent, dziecięcy zespół Louisville Leopard Percussionists zagrał przeboje formacji na ksylofonach, zaś odegranie na 3-strunowej gitarze „Stairway To Heaven” okazuje się zaskakująco proste.

Co tymczasem słychać w obozie Led Zeppelin? Jimmy Page był przez dłuższy czas zajęty reedycjami albumów zespołu, przez co jego solowa kariera zeszła na plan drugi. Jednak na 2016 rok gitarzysta zaplanował wydanie płyty oraz trasę koncertową. Od 2014 roku muzyk sądzi się ze spadkobiercami założyciela zespołu Spirit, którzy pozwali Led Zeppelin uważając, że „Stairway To Heaven” to kopia utworu „Taurus”. Jimmy Page twierdzi, że przed 2014 nie słyszał tego numeru, więc nie może być mowy o plagiacie. Kto ma rację w tym sporze - o tym zadecyduje sąd.

Jak oceniacie „Black Dog” w wykonaniu Steve’n’Seagulls?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Led Zeppelin Steve'n'Seagulls