Led Zeppelin zagrał swój pierwszy koncert 50 lat temu

Maciej Koprowicz
07.09.2018 13:56
Led Zeppelin zagrał swój pierwszy koncert 50 lat temu Fot. PF1/Cover Images/EAST NEWS

7 września 1968 w Gladsaxe w Danii po raz pierwszy zagrał wspólnie zespół w składzie Jimmy Page, Robert Plant, John Paul Jones i John Bonham.

Led Zeppelin, jeden z najwybitniejszych zespołów w historii rocka, zaczął swoją wspaniałą karierę bardzo nietypowo. Można powiedzieć, że zadebiutował trochę z przypadku, albo że grupa początkowo była swego rodzaju prowizorką. Chyba nawet sam Jimmy Page nie spodziewał się, że skład, który zagrał pierwszy koncert dokładnie 50 lat temu, na zawsze zmieni oblicze muzyki rockowej.

Zespół, który świat poznał pod nazwą Led Zeppelin, wyłonił się z popiołów po innym słynnym zespole, The Yardbirds. Page dołączył do tej bluesrockowej kapeli w 1966 roku. Początkowo był basistą, ale ponieważ z dwoma strunami więcej radził sobie o wiele lepiej, utworzył gitarowy duet z Jeffem Beckiem. Kariera The Yardbirds była krótka i bardzo intensywna – jeszcze tego samego roku skład opuścił Beck, co okazało się ciosem, po którym grupa się już nie podniosła. Latem 1968 faktycznie już nie istniała, choć wciąż miała zakontraktowane kilka koncertów w Skandynawii.

Jimmy Page i basista Chris Dreja postanowili, za zgodą pozostałych członków zespołu, wypełnić zobowiązania. Musieli jednak uzupełnić poważne luki w składzie. Na stanowisko wokalisty ściągnęli Roberta Planta z Band Of Joy, który po znajomości zarekomendował do nowej inkarnacji The Yardbirds swojego kumpla z kapeli, perkusistę Johna Bonhama. Kiedy Dreja stracił zapał do utrzymywania przy życiu pozostałości The Yardbirds, Jimmy zatrudnił basistę Johna Paula Jonesa.

Led Zeppelin - pierwszy koncert odbył się 50 lat temu

Sformowany w ten sposób zespół wyruszył na trasę po Skandynawii – miał zagrać w Danii, Szwecji i Norwegii. Pierwszy koncert tournee zaplanowano 7 września 1968 w Gladsaxe na przedmieściach Kopenhagi. Jego miejscem był Gladsaxe Teen Club - niezbyt poważna nazwa wynikała z faktu, że klub należał do… szkoły o nazwie Egegaard.

Page i spółka koncertowali jako The New Yardbirds, ale plakaty zapowiadające pierwszy duński koncert wyraźnie anonsowały występ… The Yardbirds. Fanom rocka z Gladsaxe nie umknął fakt, że w składzie grupy przybyłej do ich miasta był tylko jeden członek „prawdziwych” Yardbirds, ale obyło się bez protestów. W sali zjawiło się około 1200-1400 widzów.

Jak wyglądał pierwszy koncert Led Zeppelin?

Koncert rozpoczął się o 17:30. Poprzedziło go wystąpienie prezesa młodzieżowego klubu w Gladsaxe, który zapowiadając muzyków, podobno zrobił błąd w nazwisku wokalisty – przedstawił go jako „Roberta Plata”. Prezes natomiast nie pomylił się, mówiąc, że publiczność otrzyma coś o wiele lepszego, niż starzy Yarbirds!

Historia nie zanotowała setlisty – na pewno zabrzmiały „Train Kept A-Rollin’”, „Dazed And Confused”, „You Shook Me” i „White Summer” – ale wszystkie źródła potwierdzają, że koncert był bardzo udany. W recenzji, jaka znalazła się w gazetce Gladsaxe Teen Club, można było przeczytać:

Ich występ i ich muzyka były absolutnie doskonałe. Muzyka brzmiała przyjemnie w uszach jeszcze przez jakiś czas po tym, kiedy opadła kurtyna po koncercie. Pozwólcie mi szczególnie pochwalić Jimmy’ego Page’a, który zrobił świetną robotę z trzema nowymi facetami. Naprawdę im się udało, a szczególnie gitarowe solo Jimmy’ego Page’a wywołało wielki aplauz. Możemy wyciągnąć wniosek, że nowi Yardbirds są co najmniej tak samo dobrzy, jak ci starzy.

Peter Grant, menedżer Led Zeppelin relacjonował po latach:

Och, pamiętam wszystko z tego pierwszego koncertu w Kopenhadze [sic]. Pamiętam wszystko, co Jimmy Page mi mówił o perkusiście, Bonzo. I cały koncert. Był taki ekscytujący! Byliśmy częścią czegoś fantastycznego. Nie myślałem niczego w rodzaju: „Boże, oni sprzedadzą X płyt”. Pomyślałem tylko, że to może być najlepszy zespół na świecie”.

Jeszcze tego samego wieczoru zespół pojechał do Brøndby, gdzie dał kolejny koncert w Brøndby Pop-Club. Skandynawska trasa objęła łącznie 12 koncertów w 10 miastach i zakończyła się 24 września 1968 w Oslo. Po powrocie do Anglii Page musiał porzucić szyld The New Yardbirds – jego były koledzy z zespołu przypomnieli, że pozwolili mu się nim posługiwać wyłącznie na czas skandynawskiej trasy. Nowa grupa zerwała związki z The Yardbirds i przyjęła nazwę Led Zeppelin. Reszta jest historią.

Deep Purple – pierwszy koncert

Co ciekawe, Led Zeppelin to nie jedyny legendarny zespół rockowy, który swój pierwszy koncert zagrał w Danii. Publiczność w kraju Hamleta była świadkiem również debiutu Deep Purple. Grupa zagrała po raz pierwszy 20 kwietnia 1968 w Tastrup. Podobnie jak Led Zep, także nie występowała wtedy jeszcze pod swoim słynnym szyldem – wówczas Ritchie Blackmore, Jon Lord, Ian Paice i spółka grali jako Roundabout.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.