22.12.2015 12:30

Legendarny punkowy klub CBGB powróci jako... restauracja

Nie wszystkich fanów rockowego grania ucieszyła taka informacja. Czego możemy się spodziewać po tym lokalu?

Legendarny punkowy klub CBGB powróci jako... restauracja
foto: Stig Nygaard, CC-BY-2.0

Legendarny nowojorski klub, który często określany jest jako „miejsce narodzin punku”, znowu odżył, ale nie jest to już tak muzyczne miejsce, jak chcieliby wielbiciele buntowniczego rocka. Klub pojawi się w nowym miejscu na lotnisku w Newark w stanie New Jersey.

Historia lokalu sięga roku 1973. Hilly Kristal otworzył CBGB i serwował tam swoje „Hilly’s Chili” z niezwykłymi przyprawami, jak chociażby papierosowym popiołem. Ale to miejsce znane było nie z jedzenia, lecz z koncertów. Grały tutaj takie kapele, jak Talking Heads, The Ramones, Misfits czy Blondie.

Zobaczcie, jak wyglądał występ kultowej punkowej grupy w CBGB:

W 2005 roku właścicielowi został wystawiony rachunek za nieopłacony czynsz, przy czym Kristal twierdził, że nie został poinformowany o podwyżce opłat. W momencie zakończenia umowy o najm, strony ustaliły, że lokal będzie jeszcze funkcjonować przez dokładnie 14 miesięcy. Właściciel zamierzał przenieść klub do Las Vegas. Podczas ostatniego tygodnia w październiku 2006 roku odbył się szereg koncertów twórców związanych ze sceną punkową oraz nowofalową, którzy rozsławili to miejsce.

Obejrzyjcie nagranie z ostatniego występu w tym klubie, podczas którego zagrała Patti Smith:

Śmierć właściciela w 2007 roku była też końcem klubu. Prawa do CBGB przeszły na spółkę holdingową. Od 2012 roku pod szyldem klubu rozpoczął się nowojorski festiwal muzyczny, zaś w 2013 roku lokal został włączony do oficjalnego rejestru miejsc historycznych w Stanach Zjednoczonych.

Jeszcze w 2014 roku pojawiła się informacja, że na lotnisku Newark otworzy się szereg restauracji, włącznie z CBGB. Kucharz Harold Moore postanowił odtworzyć legendarny klub i serwować w nim amerykańskie jedzenie. Lokal ma odwoływać się do muzycznego pierwowzoru.

Zobaczcie, jak prezentuje się menu tej restauracji:

Punk umarł, niech żyje punk?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele