Legendarny punkowy klub CBGB powróci jako... restauracja

Aleksandra Degórska
22.12.2015 12:30
Legendarny punkowy klub CBGB powróci jako... restauracja Fot. Stig Nygaard, CC-BY-2.0

Nie wszystkich fanów rockowego grania ucieszyła taka informacja. Czego możemy się spodziewać po tym lokalu?

Legendarny nowojorski klub, który często określany jest jako „miejsce narodzin punku”, znowu odżył, ale nie jest to już tak muzyczne miejsce, jak chcieliby wielbiciele buntowniczego rocka. Klub pojawi się w nowym miejscu na lotnisku w Newark w stanie New Jersey.

Historia lokalu sięga roku 1973. Hilly Kristal otworzył CBGB i serwował tam swoje „Hilly’s Chili” z niezwykłymi przyprawami, jak chociażby papierosowym popiołem. Ale to miejsce znane było nie z jedzenia, lecz z koncertów. Grały tutaj takie kapele, jak Talking Heads, The Ramones, Misfits czy Blondie.

Zobaczcie, jak wyglądał występ kultowej punkowej grupy w CBGB:

W 2005 roku właścicielowi został wystawiony rachunek za nieopłacony czynsz, przy czym Kristal twierdził, że nie został poinformowany o podwyżce opłat. W momencie zakończenia umowy o najm, strony ustaliły, że lokal będzie jeszcze funkcjonować przez dokładnie 14 miesięcy. Właściciel zamierzał przenieść klub do Las Vegas. Podczas ostatniego tygodnia w październiku 2006 roku odbył się szereg koncertów twórców związanych ze sceną punkową oraz nowofalową, którzy rozsławili to miejsce.

Obejrzyjcie nagranie z ostatniego występu w tym klubie, podczas którego zagrała Patti Smith:

Śmierć właściciela w 2007 roku była też końcem klubu. Prawa do CBGB przeszły na spółkę holdingową. Od 2012 roku pod szyldem klubu rozpoczął się nowojorski festiwal muzyczny, zaś w 2013 roku lokal został włączony do oficjalnego rejestru miejsc historycznych w Stanach Zjednoczonych.

Jeszcze w 2014 roku pojawiła się informacja, że na lotnisku Newark otworzy się szereg restauracji, włącznie z CBGB. Kucharz Harold Moore postanowił odtworzyć legendarny klub i serwować w nim amerykańskie jedzenie. Lokal ma odwoływać się do muzycznego pierwowzoru.

Zobaczcie, jak prezentuje się menu tej restauracji:

Punk umarł, niech żyje punk?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.