Lemmy stanie się częścią tablicy Mendelejewa?

Aleksandra Degórska
07.01.2016 18:10
Lemmy stanie się częścią tablicy Mendelejewa? Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Fani postanowili w nietuzinkowy sposób złożyć hołd muzykowi. Jak można wspomóc tę akcję?

Lider Motorhead zmarł 28 grudnia 2015 roku dwa dni po tym, jak Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej ogłosiła odkrycie nowych pierwiastków - 113, 115, 117 oraz 118. Teraz fani stworzyli petycję, chcąc nazwać jeden z nich imieniem Lemmy’ego.

John Wright, który jest pomysłodawcą tej akcji, na stronie z petycją napisał następujące słowa:

Heavy rock stracił jedną z najbardziej legendarnych postaci wraz z nagłą i niespodziewaną śmiercią Lemmy’ego Kilmistera po Bożym Narodzeniu. Był on siłą natury i istotą ciężkiego grania. Wierzymy, że Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej zaleci, by jeden z 4 nowo odkrytych metali ciężkich w układzie okresowym pierwiastków nazwano Lemmium. Astronomiczny obiekt (gwiazda) nazwano imieniem Lemmy'ego spełniając warunki IUPAC.

foto: change.org Fot. foto: change.org

Akcję wsparło już ponad 85 tysięcy fanów Kilmistera. Jedną z osób, które podpisały tę petycję, jest brytyjski profesor fizyki Ken Durose.

Naukowiec jest wielkim fanem Motorhead, co dumnie demonstruje nawet w pracy:

Wspierając akcję, profesor wyraził swoją aprobatę, by w taki sposób złożyć hołd muzykowi:

W zasadzie to on wymyślił heavy metal, choć zawsze określał siebie jako twórcę rock and rolla. Uważam więc, że cały ten pomysł, by nazwać metal ciężki imieniem Lemmy’ego to świetna idea.

Zauważa on jednak pewne trudności związane z realizacją pomysłu:

Problem stanowi to, że pierwiastki muszą być nazwane od ich właściwości, minerałów, miejsca czy nazwiska naukowca. Niestety Lemmy się nie załapuje w te kategorie, ale jeżeli kryteria zostaną poszerzone o to, by wliczać legendy rock and rolla, to ma on szansę!

Na chwilę obecną pierwiastki mają robocze nazwy - Ununtrium, Ununpentium, Ununseptium oraz Ununoctium.

Lemmy Kilmister dowiedział się dwa dni przed śmiercią o agresywnym raku. Odejście muzyka było dla wszystkich tragicznym wydarzeniem, a kondolencje płynęły z całego świata. Pogrzeb Kilmistera odbędzie się 9 stycznia 2016 roku. Fani będą mogli obejrzeć transmisję tego wydarzenia na stronie Antyradio.pl

Wesprzecie petycję dotyczącą nazwania pierwiastka imieniem Lemmy'ego?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.