07.01.2016 18:10

Lemmy stanie się częścią tablicy Mendelejewa?

Fani postanowili w nietuzinkowy sposób złożyć hołd muzykowi. Jak można wspomóc tę akcję?

Lemmy stanie się częścią tablicy Mendelejewa?
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Lider Motorhead zmarł 28 grudnia 2015 roku dwa dni po tym, jak Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej ogłosiła odkrycie nowych pierwiastków - 113, 115, 117 oraz 118. Teraz fani stworzyli petycję, chcąc nazwać jeden z nich imieniem Lemmy’ego.

John Wright, który jest pomysłodawcą tej akcji, na stronie z petycją napisał następujące słowa:

"

Heavy rock stracił jedną z najbardziej legendarnych postaci wraz z nagłą i niespodziewaną śmiercią Lemmy’ego Kilmistera po Bożym Narodzeniu. Był on siłą natury i istotą ciężkiego grania. Wierzymy, że Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej zaleci, by jeden z 4 nowo odkrytych metali ciężkich w układzie okresowym pierwiastków nazwano Lemmium. Astronomiczny obiekt (gwiazda) nazwano imieniem Lemmy'ego spełniając warunki IUPAC. "

foto: change.org

Akcję wsparło już ponad 85 tysięcy fanów Kilmistera. Jedną z osób, które podpisały tę petycję, jest brytyjski profesor fizyki Ken Durose.

Naukowiec jest wielkim fanem Motorhead, co dumnie demonstruje nawet w pracy:

Wspierając akcję, profesor wyraził swoją aprobatę, by w taki sposób złożyć hołd muzykowi:

"

W zasadzie to on wymyślił heavy metal, choć zawsze określał siebie jako twórcę rock and rolla. Uważam więc, że cały ten pomysł, by nazwać metal ciężki imieniem Lemmy’ego to świetna idea. "

Zauważa on jednak pewne trudności związane z realizacją pomysłu:

"

Problem stanowi to, że pierwiastki muszą być nazwane od ich właściwości, minerałów, miejsca czy nazwiska naukowca. Niestety Lemmy się nie załapuje w te kategorie, ale jeżeli kryteria zostaną poszerzone o to, by wliczać legendy rock and rolla, to ma on szansę! "

Na chwilę obecną pierwiastki mają robocze nazwy - Ununtrium, Ununpentium, Ununseptium oraz Ununoctium.

Lemmy Kilmister dowiedział się dwa dni przed śmiercią o agresywnym raku. Odejście muzyka było dla wszystkich tragicznym wydarzeniem, a kondolencje płynęły z całego świata. Pogrzeb Kilmistera odbędzie się 9 stycznia 2016 roku. Fani będą mogli obejrzeć transmisję tego wydarzenia na stronie Antyradio.pl

Wesprzecie petycję dotyczącą nazwania pierwiastka imieniem Lemmy'ego?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Motorhead Lemmy Kilmister