Leonard Cohen zakazany na ślubach w Polsce? „Hallelujah” wyląduje na czarnej liście piosenek

Natalia Hluzow
21.06.2018 16:35
Leonard Cohen zakazany na ślubach w Polsce? „Hallelujah” wyląduje na czarnej liście piosenek Fot. Igor Vidyashev / ZUMA Press / Splash News/EAST NEWS

„Dni Leonarda Cohena i jego Hallelujah są policzone” twierdzi ks. Andrzej Turek, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Trwają prace nad sporządzeniem specjalnej listy „piosenek zakazanych” na ślubach.

Po instrumentach zakazanych w kościołach, przyszedł czas na niedozwolone piosenki. Choć w polskich świątyniach nie zdarzają się raczej prawdziwie metalowe śluby, według niektórych księży narzeczeni wielokrotnie dopuszczają się nadużyć w kwestii utworów, podczas których zamierzają wypowiedzieć sakramentalne „tak”. W efekcie, podczas mszy ślubnych miejsce autentycznych pieśni religijnych zajmują świeckie utwory, które jedynie ocierają się o chrześcijańską tematykę. Przedstawiciele diecezji tarnowskiej postanowili ukrócić poczynania młodych i przygotować listę zakazanych utworów, które nie powinny pojawiać się podczas udzielania sakramentu małżeństwa. Jak podaje Gość Niedzielny, ks. Andrzej Turek, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej tłumaczy tę decyzję w następujący sposób:

Księża czasem muszą się mocować z różnymi opiniami, wizjami narzeczonych. Jest wiele nadużyć, wynikających niejednokrotnie z niewiedzy, czasem z postawy życzeniowej. Przede wszystkim chodzi o sam rytm sprawowania sakramentu, o całą ornamentykę, która mu towarzyszy. Jest chociażby kwestia pieśni. Trzeba może ustalić kanon piosenek zakazanych, które nie powinny być wykonywane w trakcie liturgii.

Ks. Andrzej Dudek, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Życia, dodaje:

Byłby to zbiór utworów wokalno-instrumentalnych, których pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać w kościele podczas uroczystości zaślubin.

Lista ta jest jeszcze w fazie przygotowań, jednak księża zapowiadają już, że na jej czele znajdzie się słynny przebój Leonarda Cohena pt. „Hallelujah”. 

„Hallelujah” zakazane na ślubach? Tego chce diecezja tarnowska

„Hallelujah” po raz pierwszy znalazła się na albumie „Various Positions” z 1984 roku. Początkowo utwór przeszedł bez echa, jednak po pewnym czasie coraz częściej zaczęli sięgać po niego inni artyści. W rezultacie powstało ponad 240 coverów piosenki, zaś przez biblijne „Alleluja” w tytule, przebój stał się jednym z najczęściej śpiewanych na ślubach.

Rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej zapowiada jednak, że już niedługo czas Cohena się skończy, a „Hallelujah” zniknie ze ślubnego repertuaru. Jak podaje Gość Nedzielny, ks. Andrzej Turek powiedział:

Dni Leonarda Cohena i jego „Hallelujah” (z którego uczyniono ślubny szlagier, choć utwór nie ma nic wspólnego z weselem) w kościołach diecezji tarnowskiej wydają się więc policzone.

W oryginale „Hallelujah” jest utworem w metrum 12/8, który łączy w sobie walca i muzykę gospel. Trudno więc zarzucać mu, że rytmicznie bądź nastrojowo nie wpisuje się w kościelną atmosferę. Problemem jest jednak oryginalny tekst napisany przez Cohena, który na język polski dokładnie przetłumaczył Maciej Zembaty. Bo choć zawiera on odwołania biblijne (opowieść o Samsonie i Dalili czy cudzołożnym królu Dawidzie i Basztebie), zdecydowanie nie jest to pieśń pochwalna na cześć Boga. Polskiej wersji słów Cohena możecie posłuchać poniżej:

Wiadomo jednak, że Polak potrafi, dlatego dla tych, którzy nie chcieli lub nie mogli pozwolić sobie na niepokorny tekst Cohena, szybko ułożono „kościelną” wersję utworu. Dla porównania zamieszczamy ją poniżej:

Czy stworzona na potrzeby mszy ślubnych wersja przeboju Cohena również znajdzie się na czarnej liście diecezji tarnowskiej? Jakie utwory poza „Hallelujah” zostaną zakazane? O tym przekonamy się, kiedy dokument ujrzy światło dzienne. Ma on być pierwszym owocem sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Synod rozpoczął się w kwietniu 2018 i ma potrwać trzy lata.

Na szczęście dla narzeczonych, którzy marzą, by podczas własnego ślubu (nawet tego w kościele) usłyszeć swój ulubiony utwór – wytyczne będą na razie dotyczyły jedynie diecezji tarnowskiej. Czas pokaże, czy przykład wezmą z niej także inne polskie diecezje...

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.