10.09.2018 15:31

Lider Moonspell: Religia nie powinna decydować o takich sprawach, jak eutanazja

Fernando Ribeiro odniósł się do trwającej w jego rodzinnej Portugalii debaty wokół legalizacji eutanazji, przeciwko której protestowały środowiska katolickie.

Lider Moonspell: Religia nie powinna decydować o takich sprawach, jak eutanazja
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

29 maja 2018 portugalski parlament, Zgromadzenie Republiki, odrzucił projekt ustawy, proponujący legalizację dobrowolnej eutanazji. Pomysł prawnej dopuszczalności „śmierci wspomaganej” wzbudził oburzenie Kościoła katolickiego i środowisk chrześcijańskich. Argumentowały one między innymi, że eutanazja jest niezgodna z konstytucją Portugalii.

W kraju, w którym 81% obywateli deklaruje wyznanie rzymskokatolickie, religia wciąż wywiera ogromny wpływ na społeczeństwo i politykę. Irytuje to jednego z najsłynniejszych portugalskich muzyków, Fernando Ribeiro.

Lider Moonspell nie jest zadowolony z decyzji parlamentu. Uważa, że została ona podjęta pod naciskiem środowisk religijnych i nie uwzględnia ani stanowiska współczesnej medycyny, ani samych chorych osób i ich rodzin.

Fernando Ribeiro z Moonspell o eutanazji

W rozmowie z youtube’owym kanałem Metal Wani Fernando powiedział:

"

Debatowano o tym, dopóki rząd nie przyjął ustawy.

Portugalia to katolickie państwo, więc wciąż panuje tu wiele zwyczajów, których po prostu nie ma w Europie Środkowej. Czasami debata nie jest prowadzona we właściwym miejscu, ponieważ moim zdaniem to powinna być decyzja rodziny i lekarzy.

Ludzie tutaj debatują tutaj na różne tematy z perspektywy religii. Złości mnie to dlatego, że moim zdaniem świat byłby lepszy bez niej.

Mimo wszystko religia i wiara istnieją, a ja to respektuję, ale trudno mi zrozumieć, że ktoś decyduje o życiu i śmierci na podstawie czegoś, co w ogóle nie jest naukowe ani zgodne z uczuciami najbliższych danej osoby. Dlatego jestem zirytowany.

Myślę, że dyskusja o eutanazji w Portugalii jest stratą czasu, ponieważ zmieniono ją w sprawę polityczną i religijną, a ja uważam, że wcale taką nie jest.  "

Jak oceniacie wypowiedź Fernando?

Moonspell - koncerty w Polsce

Portugalski zespół gotycko-metalowy cieszy się w Polsce dużą popularnością. W tym roku koncertował w naszym kraju trzykrotnie - 23 stycznia 2018 w Gdańsku, 24 stycznia 2018 w Warszawie i 25 stycznia 2018 w Krakowie. Zobaczcie nasze fotorelacje z występów w Gdańsku i Krakowie.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Moonspell