Lider Toola: Nirvana osiągnęła sukces, bo trafiła na właściwy moment

Maciej Daszuta
01.12.2016 12:26
Lider Toola: Nirvana osiągnęła sukces, bo trafiła na właściwy moment Fot. wikipedia.org / Public Domain + Howard Tyler / Retna/Photoshot/REPORTER + Hrabia pejnta

Maynard James Keenan wyraził opinię, że sukces Nirvany wynika w dużej mierze z okresu, w którym zespół zaczął działalność. Basista Nirvany, Krist Novoselic nie zwlekał z odpowiedzią na ten zarzut.

Maynard James Keenan skomentował ostatnio sukces, jaki stał się udziałem Nirvany i innych grunge'owych kapel na początku lat 90. Nie tak dawno, wokalista obarczał współpracowników z Toola o to, że musi czekać na nich, aby zabrać się za produkcję nowego krążka kapeli, podczas gdy opinia publiczna uważa, że to on nie ma czasu zabrać się poważnie za prace nad następcą „10,000 Days”.

W kolejnym ze swoich kontrowersyjnych komentarzy, artysta przyznał, że jego zdaniem popularność zespołu Kurta Cobaina wynika głównie z czasu, w którym pojawiły się pierwsze wydawnictwa zespołu. Jego zdaniem muzycy, którzy są zdania, iż rozpoczęli jakąś „falę” popełniają kardynalny błąd w percepcji tego zjawiska.

Lider Toola uważa, że na sukces Nirvany przede wszystkim wpłynął okres, w którym kapela rozpoczęła działalność i zmęczenie publiczności kapelami z natapirowanymi fryzurami, które rządziły branżą pod koniec lat 80.

Po prostu tak się złożyło, że to był idealny czas dla Nirvany, aby się wyłonić, ponieważ ludzie byli zmęczeni owłosionymi kapelami. To mogło nie mieć żadnego związku z Nirvaną. To była po prostu kwestia odpowiedniego czasu.

Maynard James Keenan uznał jednak, że tę wypowiedź należy doprecyzować, aby nie zostać błędnie zrozumianym, dlatego wyjaśnił - choć nie zamierza kwestionować umiejętności i zasług muzyków, jest zdania, że ich kapele zwyczajnie znalazły się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie:

Nie odbieram nic żadnemu z muzyków będących częścią tych fal, które miały się wznieść. Z całym szacunkiem dla tych muzyków, jednak mam wrażenie, że problem polega na tym, że ci muzycy generalnie mają odczucie, że w istocie stworzyli falę, podczas gdy po prostu byli jej częścią i byli przygotowani w momencie, kiedy ta zyskiwała na sile. To zaczyna być trucizną.

Basista kapeli z Aberdeen, Krist Novoselic, prędko odpowiedział na komentarz frontmana Toola. Muzyk wydał oświadczenie, w którym przyznaje, że Maynard ma w znacznej mierze rację, a fundamenty pod sukces Nirvany stworzyły m.in. Faith No More czy Jane's Addiction:

Maynard James Keenan ma rację, że muzyka musiała się zmienić na początku lat 90. i część sukcesu Nirvana zawdzięcza odpowiednim czasom. Zawsze mówiłem, że kapele takie jak Faith No More oraz Jane's Addiction zbudowały dla nas fundamenty, dzięki czemu trafiliśmy do mainstreamu.

Były członek Nirvany przyznał, że muzyka od dawna rządzi się swoimi prawami i gatunki odnoszące największe sukcesy zmieniają się cyklicznie dając nowe pole do interpretacji znajomych schematów. Przyznał też, że samo przedostanie się kapeli do MTV w tamtym czasie przynosiło ogromną szansę na przedostanie się do mainstreamu.

Cały ruch kapel z trwałą na głowie się wyczerpał, a cykle muzyczne przyzwyczaiły nas do tego, że dają nowe interpretacje rocka. Uważam, że znajdujemy się w post-rockowej erze (w znaczeniu po-rockowej, nie chodzi o podgatunek muzyki rockowej - red.) zakorzenionej w erze informacji. Dawnym wzorcem były „wypychające media” - jeśli byłeś na w MTV, mogłeś przedostać się też do umysłów publiki. Dziś chodzi przede wszystkim o te „wypychające media”, a to, z natury, jest zdecentralizowane.

Muzyk nie ukrywa, że przez ostatnie dwie i pół dekady czasy zmieniły się diametralnie, a sposób dostępu do muzyki i jej promocji, choć odmienny, wciąż opiera się na uwadze poświęcanej kapelom przez media. Uznał też, że:

Nirvana była ostatnią z kapel ery przed Internetem.

Zgadzacie się z opinią Maynarda i Krista, że Nirvana trafiła w idealny moment dla swojej muzyki?

Maciej Daszuta Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.