21.08.2018 12:07

Lider grupy Ghost: W muzyce rockowej brakuje obecnie pomysłowości

Tobias Forge jest zdania, że wiele kapel kopiuje bezmyślnie swoich idoli. Jakie rozwiązanie widzi frontman grupy Ghost?

Lider grupy Ghost, Tobias Forge
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Tobias Forge często jest pytany o to, jak się ma muzyka rockowa i metalowa. Sporo osób twierdzi, że rock już umarł, a sytuacja na listach przebojów pokazuje, że obecnie słuchacze częściej wybierają rap i r’n’b.

Lider grupy Ghost uważa, że jedyna nadzieja w młodych, których jest zdecydowanie mało w rockowym świecie. W najnowszym wywiadzie muzyk ponownie odniósł się do sytuacji na rockowej scenie. Forge zna dobre zespoły, które jednak nie mają ambicji, by stać się wielkimi z w zakresie scenicznego show.

Jako przykład lider grupy Ghost podał Nirvanę, która miała ambicje, by zostać słynnym zespołem i tak też się stało:

"

Jeżeli nie chcesz być znany, to nie graj, jest to najłatwiejszy sposób. Nie jestem krytyczny wobec wszystkich zespołów - uważam, że jest naprawdę dużo dobrych kapel. Nie będę wytykać nikogo palcem, ale istnieje taki problem obecnie w rocku, jak brak pomysłowości. Wiele kapel nie chce być częścią współczesności. W historii rocka, nawet jeśli byłeś progresywnym zespołem w 1973 roku, to nie chciałeś brzmieć jak z 1972 roku. Chciałeś brzmieć, jak progresywny zespół z 1974. "

Lider Ghost uważa, że w rocku brakuje kreatywności

Ostatnio rzeczywiście można zauważyć modę na brzmienia niczym z lat 80. czy 90. Również dotyczy to środowiska, z którego pochodzi Ghost. Muzyk zna wiele kapel, które chcą brzmieć jak inne grupy z przeszłości i jest to zły tok myślenia:

"

Jeśli chcesz być jak jakaś konkretna grupa, jest to ok, ale jeśli masz ambicje, żeby stać się wielką kapelą, to musisz użyć przynajmniej 5 różnych elementów do swojego „omletu”. Przynajmniej musi to wyglądać, że starasz się stworzyć coś innego, a nie że jesteś kopią konkretnego zespołu. Myślę, że jest to właśnie problem naszych czasów. "

Tobias Forge jako przykład pokazał ruch, który powstał po The White Stripes - nagle na scenie muzycznej pojawiło się dużo rockowych duetów. Dobrym przykładek może też być Greta Van Fleet, która chociaż tworzona jest przez młodych muzyków, to brzmi jak Led Zeppelin.

Nowa płyta grupy Ghost – „Prequelle”

Liczne wywiady z liderem Ghosta wiążą się z promocją nowego wydawnictwa. 1 czerwca 2018 ukazał się czwarty album Ghosta - „Prequelle”. Na pierwszy singiel wybrano kawałek „Rats”.

Obecnie Tobias Forge wciela się w postać zwaną Cardinal Copia, która tymczasowo kieruje „Kościołem” Ghosta. W ramach trasy koncertowej poświęconej nowej płycie Ghost zagrał m.in. na Wacken Open Air 2018.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Ghost