31.05.2017 11:36

Linkin Park jest równie dobry co Metallica?

Każdy z pewnością odpowie inaczej na to pytanie, a co mówią liczby?

Linkin Park jest równie dobry co Metallica?
foto: Splash News/East News; AP/FOTOLINK/East News

19 maja 2017 roku do sprzedaży trafił siódmy studyjny album Linkin Park zatytułowany „One More Light”. Jego ocena w oczach krytyków, a nawet dużej liczby fanów nie była szczególnie pozytywna, ale nie przeszkodziło to krążkowi w wspięciu się na 1. miejsce listy Billboardu.

Płyta wpierwszym tygodniu po premierze rozeszła się w nakładzie 110 tysięcy egzemplarzy (w tym 100 tysięcy fizycznych kopii). Tym samym Linkin Park już szósty raz wylądował na szczycie listy Billboard 200 - wcześniej były to krążki „Meteora”, „Minutes To Midnight”, „A Thousand Suns”, „Living Things” oraz EP-ka „Collision Course”.

Linkin Park dołączył do zaszczytnego grona rockowych wykonawców (choć przy „One More Light” jest to sporne określenie), którzy zajmowali pierwszą pozycję na liście sześć lub więcej razy. Prym wiedzie The Beatles (na szczycie 19 razy), kolejne miejsca to The Rolling Stones (9 razy na szczycie), Led Zeppelin oraz U2 (7 razy na szczycie).

Skąd więc zawarte w tytule pytanie dotyczące Metalliki? Otóż gitarowymi grupami, które sześć razy zajmowały „jedynkę” na liście Billboardu są Bon Jovi, Dave Matthews Band, Eagles, a także Metallica właśnie.

Dla Jamesa Hetfielda i spółki album „Hardwired... To Self-Destruct” był właśnie szóstym wydawnictwem na szczycie listy. Jednak płyta sprzedała się nieporównywalnie lepiej od „One More Light”. W pierwszym tygodniu krążek znalazł 291 tysięcy nabywców, rozeszło się 282 tysiące fizycznych kopii. Reszta to wyniki dotyczące cyfrowych nośników.

Ostatni album Linkin Park był promowany przez single „Heavy”, „Battle Symphony” oraz „Good Goodbye”. W udzielanych wywiadach Chester Bennington silnie bronił złagodzonego brzmienia grupy i przekonywał, że nie ma nic złego w nagrywaniu lekkich, wakacyjnych kawałków. Według niego Linkin Park zawsze miał w sobie popowy pierwiastek.

Metallica w Polsce 2018

Z pewnością jednym z koncertowych wydarzeń roku będzie koncert Metalliki w Krakowie, w TAURON Arenie Kraków. Odbędzie się 28 kwietnia 2018. Informację o koncercie podano w marcu 2017, a wejściówki rozeszły się w tempie wprost błyskawicznym – jeszcze w dniu rozpoczęcia ich sprzedaży!

Który zespół wolisz?

Robert Skowronski
Tagi: Rock News Metallica Linkin Park