20.10.2017 16:09

Lista 15 najlepiej zarabiających zespołów rockowych pierwszej połowy 2017 roku

Gene Simmons może twierdzić, że rock nie żyje, ale zarobki największych zespołów rockowych mówią raczej coś całkowicie odmiennego.

Lista 15 najlepiej zarabiających zespołów rockowych pierwszej połowy 2017 roku
foto: Kreepin Deth

10. Tom Petty & The Heartbreakers

Przed swoją nieodżałowaną śmiercią wokalista wyruszył w trasę z zespołem The Heartbreakers. Turnee, które rozpoczęło się 20 kwietnia 2017 roku miało trwać do 25 września, ale niestety nie dotrwało do finałowego koncertu. Mimo to, z 30,6 milionami dolarów przychodu trasa otwiera pierwszą dziesiątkę.

9. Dead & Company

Supergrupa założona w 2015 roku przez członków Grateful Dead oraz  Johna Mayera, Oteila Burbridge’a i Jeffa Chimentiego w pierwszej połowie 2017 roku zagrała tylko 20 koncertów. Przyniosło jej to jednak 31 milionów dolarów przychodu.

8. Sting

Były członek Police niedawno odwiedził Polskę, ale jego europejska trasa nie liczy się w zestawieniu. Za to od lutego promuje swój najnowszy album, zeszłoroczny „57th and 9th”. Promuje z powodzeniem, zajmując 8. miejsce w rankingu z wynikiem prawie 35 milionów przychodu.

7. Green Day

Twórcy „Dookie” nie próżnują. W ciągu pierwszej połowy 2017 roku zagrali 36 koncertów, co pozwoliło uplasować im się na 7. miejscu zestawienia z wynikiem 38,1 miliona dolarów. I kto teraz jest „amerykańskim idiotą”?

6. Bruce Springsteen & The E Street Band

Springsteen pozostaje jednym z najchętniej oglądanych na żywo muzyków na świecie. Pomimo tego, że jego trasa w pierwszej połowie roku trwała tylko 2 miesiące i zdążył zagrać 16 koncertów, to wciąż zainkasował tyle samo co Green Day, czyli 38,1 miliona dolarów. Trzeba było urodzić się w USA…

5. Bon Jovi

Twórcy „Living on a Prayer” nieprzerwanie inkasują ogromne sumy za koncerty. Ich trasa „This House is not for Sale” miała 30 koncertów, w ciągu których zespół zdążył wyrobić przychód prawie 40 milionów dolarów. Nie ma na co narzekać.

4. Red Hot Chili Peppers

Poza podium znaleźli się muzycy z Red Hot Chili Peppers z wynikiem 60,5 miliona dolarów. Panowie ruszyli w trasę promującą ich najnowszy album, czyli „The Getaway” z 2016 roku. Są też jednym z najciężej koncertujących zespołów na liście, ponieważ zagrali aż 55 koncertów w pierwszej połowie 2017 roku.

3. Metallica

Na najniższym szczeblu podium jedyny stricte heavymetalowy zespół w pierwszej dziesiątce. Metallica w ramach promocji swojego albumu „Hardwired… to Self-Destruct” ruszyła w trasę, grając w pierwszej połowie 2017 roku zaledwie 25 koncertów, co dało jej przychód rzędu 88 milionów dolarów. Lars pewnie siedzi i zaciera ręce.

2. U2

Trzydziestolecie albumu „Joshua Tree” zrobiło dla irlandzkiego zespołu prawdziwe cuda. Grając zaledwie 19 koncertów w pierwszej połowie 2017 roku zespół zainkasował ponad 118 milionów dolarów. Średnio na koncertach U2 było około 61 tysięcy osób, więc to może tłumaczyć tak ogromną liczbę.

1. Guns N’ Roses

Muzycy z Guns N’ Roses nie mają prawa narzekać na pensje. W ciągu połowy tego roku i zagraniu 27 koncertów w ramach trasy „Not in this Lifetime”, zespół zainkasował rekordowe 151,1 miliona dolarów. To więcej niż Drake, The Weeknd i Ed Sheeran razem wzięci. Rock’n Roll nie żyje? Po ich trupie.

Kamil Kacperski
Tagi: #Duperele