18.02.2015 17:21

Lou Reed: Nigdy nie lubiłem Beatlesów

Muzyk The Velvet Underground miał też coś niemiłego do powiedzenia o The Doors. Mało znane nagranie z 1987 r. powróciło właśnie dzięki animacji.

Lou Reed: Nigdy nie lubiłem Beatlesów
foto: Photoshot / Reporter / East News

Lou Reed w wywiadzie, którego udzielił prawie 30 lat temu Joe Smithowi, nie był miły dla kolegów po fachu.

"

Nigdy nie lubiłem The Beatles, uważałem, że to śmietnik. "

Tak naprawdę nie pałał sympatią do żadnego ze współczesnych mu zespołów. 

"

Oni byli tak boleśnie głupi i pretensjonalni. Kogo mam na myśli, mówiąc „głupi”? The Doors. "

Muzyka dziwiło to, jak publiczność przyjmowała dokonania nie tylko powyższych grup, lecz także jego własnej – The Velvet Underground.

"

Ostra reakcja na nas stanowiła dla mnie zagadkę. Napisałem piosenkę „Heroin”, a mogłeś odnieść wrażenie, że zamordowałem papieża albo coś podobnego. "

Czy żałował, że sam nie był w mainstreamie? Jaką muzykę chciał pisać? Poza odpowiedzią na te pytania w animowanym filmie zobaczycie również, jak Lou Reed mierzy z broni do nieznośnych studentów zaglądających do okien jego domu „pośrodku niczego” w New Jersey i tym samym straszących jego żonę.

Lou Reed zmarł 27 października 2013 roku w wieku 71 lat. Wywiady znanych ludzi sprzed lat w nieprzepastnych zbiorach Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych odkopuje, a potem animuje organizacja Blank on Blank. Dzięki niej Jimi Hendrix znów opowiedział o zespole The Experience, Kurt Cobain o tożsamości, a Johnny Cash o gospel i talencie od Boga.

Urszula Drabińska
Tagi: Rock News The Beatles Lou Reed