Luxtorpeda o utworach na płycie „MYWASWYNAS”

Jakub Gańko
19.04.2016 15:22
Luxtorpeda o utworach na płycie „MYWASWYNAS” Fot. kadr z wideo

Krzysztof „Kmieta” Kmiecik i Tomasz „Krzyżyk” Krzyżaniak zdradzili redakcji serwisu Antyradio.pl ciekawostki o utworach z  4. płyty Luxtorpedy. Zobaczcie, co mieli o nich do powiedzenia.

Krążek zatytułowany „MYWASWYNAS” rozpoczyna się od razu z czadem, przepełnionym energią kawałkiem „Pozdrawiamy”. Tekst tego utworu kojarzy się z wierszem „Posłanie do nadwrażliwych” Kazimierza Dąbrowskiego. Kmieta wyznał, że grupa zawsze nagrywa najpierw muzykę, a dopiero potem Hans z Litzą pracują nad tekstami i kiedy już coś w tej warstwie stworzą, dzielą się od razu z resztą muzyków, by poznać ich pierwsze wrażenia. W przypadku tego utworu basista czuł od razu, że słowa te były pisane do niego.

To jest właśnie to. Ten tekst mówi o rozterkach, które nosimy na co dzień. Przynajmniej ja często czuję się taki gdzieś zagubiony w tej rzeczywistości. Ale od razu się robi lepiej na sercu, gdy słyszy się to pozdrowienie: bądźcie pozdrowieni, wszyscy nadwrażliwcy, zestresowani i chowający się po kątach. Przytłoczeni brzmieniem odwagi, którą trzeba mieć, by mówić o tym, co naprawdę się myśli, mając tę świadomość odrzucenia. To jest też problem dzisiejszych czasów.

Krzyżyk dodaje, że zespół chciał też tym utworem puścić oko do słuchaczy, witając ich od razu pozdrowieniem - tak jakby po odpaleniu płyty zapraszali do swojego domu Luxtorpedę. Zespół zawsze traktuje swoje albumy jako całość, dlatego też zależało mu na takim wzajemnym przywitaniu się w swojej rzeczywistości. W dzisiejszych czasach dużą rolę w naszych życiach odgrywa też rzeczywistość wirtualna. Do jej tematu - po „Niezalogowanym” z pierwszej płyty - Luxtorpeda wróciła w utworze „Zerwali sieć”.

To jest taka satyra na nas samych. „Misterium poranne telefon i kawa” - to jest taki rzut okiem na rzeczywistość, która się teraz dzieje chyba u każdego z nas. To jest najprostszy sposób komunikacji. Jest taka potrzeba w człowieku, że budzi się i jak się nie dowie, co się dzieje, to jakbyś miał stracony dzień. Hans się tam dalej śmieje, że musisz myśleć jak wszyscy - a najlepiej w ogóle nie myśl, tylko sprawdź, co dziś będziesz myślał. Ja też się czuję tym dotknięty: zamiast się skupić na innych rzeczach, to zdarza mi się wpaść w ten wir.

Podsumowaniem całej myśli przewodniej albumu zdaje się być kawałek „Silnalina”, w którym padają nawet słowa z tytułu krążka. Utwór już sobie daje bardzo dobrze radę na listach przebojów i cieszy się ogromnym powodzeniem na koncertach, tymczasem okazuje się, że niewiele brakowało, a płyta „MYWASWYNAS” ukazałaby się bez niego. Pierwotna koncepcja na ten kawałek była też zupełnie inna od ostatecznej...

O tym, a także o zmieniającym się tytule czwartego krążka Luxtorpedy i przekazie utworu „Jak husaria” dowiecie się więcej z drugiej części wywiadu dla serwisu Antyradio.pl.

Przeczytaj także

Zobaczcie też poprzednią część naszego wywiadu z Kmietą i Krzyżykiem, w której opowiedzieli nam o powstawaniu 4. płyty zespołu.

Jak Wam się podoba płyta „MYWASWYNAS”?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.