MP3 odziera muzykę z emocji

Aleksandra Degórska
06.12.2016 10:23
MP3 odziera muzykę z emocji Fot. materiały prasowe

Badacze wzięli pod lupę MP3 i naukowo udowodnili to, co większość melomanów wiedziała już od dawna. Zła jakość dźwięku nie wpływa zbyt dobrze na nasze samopoczucie.

Jeśli ktoś ma słabość do muzyki to potrafi na dobry sprzęt wydać naprawdę krocie. Nie ma nic lepszego od potężnego dudnienia głośnika, gdy słucha się ulubionego numeru. Gorzej mają sąsiedzi, ale oni nie zdają sobie sprawy jak słuchacz czuje się w takich właśnie momentach.

Czy jakość dźwięku ma znaczenie na odbiór muzyki? Kiedyś nasi dziadkowie zadowalali się zdartymi winylami, ale z powodu szybkiego rozwoju technologii staliśmy się dosyć wybredni. Naukowcy postanowili sprawdzić czy MP3 jest wystarczająco dobrym formatem.

Badacze z Audio Engineering Library w swojej pracy zatytułowanej „The Effects of MP3 Compression on Perceived Emotional Characteristics in Musical Instruments” odkryli, że MP3 i inne formaty kompresji o niskiej jakości posiadają negatywny efekt na barwę dźwięku i emocjonalną charakterystykę utworu.

Naukowcy porównali dźwięki do 10 różnych kategorii emocji przy różnych rodzajach przepływności. Rezultaty pokazały, że MP3 wzmacniało neutralne i negatywne emocje, takie jak np. wstydliwość, strach czy smutek. Natomiast pozytywne emocje, jak szczęście, spokój czy romantyczny nastrój były osłabione. Co ciekawe eksperyment nie wykazał, żeby uczucie złości zmieniło się w jakikolwiek sposób.

Naukowcy sugerują, że efekt „growlu” dodany przy kompresji do MP3 powodował te negatywne uczucia. Co więcej niektóre instrumenty bardziej oddziaływały na emocje - np. trąbka bardziej aniżeli róg.

Inni badacze wskazali, które utwory uzależniają i dlaczego, ale możliwe, że gdyby ludzie słuchali tych utworów w kiepskiej jakości to nie znalazłby się w ogóle na tej liście.

Co więcej inne badania wykazały, że metal uspokaja, zaś fani heavymetalu najrzadziej zdradzają. Natomiast fani Queen są bardziej empatyczni w porównaniu do chociażby wielbicieli Metalliki. Czy jest jeszcze coś, czego naukowcy nie zbadali?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.