26.07.2017 12:10

MTV Video Music Awards bez podziału ze względu na płeć

Ogłoszono nominacje do muzycznych nagród kiedyś muzycznej stacji MTV. Organizatorzy po raz pierwszy w historii zdecydowali się nie dzielić kategorii ze względu na płeć.

MTV Video Music Awards bez podziału ze względu na płeć
foto: Gregg DeGuire/PictureGroup/EAST NEWS

MTV Video Music Awards to coroczne święto teledysku. Nagrody wręczane są od 1984 i honorują najlepszych twórców muzycznych wideo, a także artystów, do których piosenek powstały najciekawsze klipy. Dawniej nagrody cieszyły się dużym prestiżem w muzycznym światku. Wędrowały w przeszłości do takich gwiazd rocka, jak m.in. Dire Straits, R.E.M., Pearl Jam i Green Day.

Organizująca konkurs stacja ogłosiła nominacje za rok 2017 w 15 kategoriach. Co ciekawe, po raz pierwszy postanowiła nie dzielić wykonawców ze względu na płeć. Zamiast dwóch kategorii dla „najlepszego wideo kobiety” i „najlepszego wideo mężczyzny”, mamy tym razem jedną dla artysty roku. Podobne rozwiązanie zastosowano w przypadku MTV Movie & TV Awards w maju 2017. Generalny menedżer MTV, Amy Doyle tłumaczy:

"

Dobra gra to dobra gra, bez względu, jaki masz gender albo jeśli nie masz go wcale. To naprawdę widać w poglądach naszej widowni. Jeśli spojrzysz na kulturę jako całość, masz tam mężczyznę konkurującego z kobietą o stanowisko prezydenta. Czujemy, że dawne kategorie są już przeterminowane. "

Muzycy rockowi są w niewielkim stopniu reprezentowani, jeśli chodzi o nominacje. Najwięcej zdobyli raper Kendrick Lamar (8) i popowi artyści The Weeknd i Katy Perry (po 5). Rockmanów brakuje nawet w kategorii „Walka z systemem”. Pozostała im jedynie kategoria „Rock”, w której nominowano pięć wideoklipów:

  • Coldplay – „A Head Full Of Dreams”
  • Fall Out Boy - „Young And Menace”
  • Twenty One Pilots - „Heavydirtysoul”
  • Green Day - „Bang Bang”
  • Foo Fighters – „Run”

Ceremonia rozdania MTV Video Music Awards odbędzie się 27 sierpnia 2017 w Inglewood w Kalifornii. Co myślicie o nominacjach dla rockowych teledysków? Naszym zdaniem brakuje kilku ciekawych klipów, na przykład do piosenek Davida Bowiego i Gorillaz.

Który teledysk Waszym zdaniem zasługuje na nagrodę MTV?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News