Malakian o nowym albumie SOAD: „Mam dużo materiału, ale Tankian chce zrobić wszystko po swojemu"

Olga Konarzycka
13.07.2018 18:09
Daron Malakian|undefined Fot. Eastnews/ROBERT E KLEIN/Associated Press

Gitarzysta grupy System of a Down o brak aktywności zespołu obwinia wokalistę, Serja Tankiana.

Fani System of a Down od dawna wciąż z niecierpliwością wyczekują powstania nowego albumu grupy. Przypomnijmy, że zespół nie nagrał nowej płyty od 2005 roku – kiedy to wydane zostały „Hipnotize” i „Mesmerize”.Od tej pory minęło już prawie 13 lat i każdy z muzyków poszedł w swoją stronę. Wokalista grupy, Serj Tankian rozpoczął karierę solową. Odpowiedzialny za większość kompozycji SOAD gitarzysta Daron Malakian założył zaś zespół Scars on Broadway.

Członkowie grupy okazjonalnie spotykali się na scenie podczas specjalnych koncertów. Co jakiś czas pojawiały się również plotki o tym, że muzycy wrócili do studia nagraniowego, jednak żadna z nich nie okazała się prawdziwa. I chociaż część ekipy SOAD, tak jak perkusista kapeli John Dolmayan, kilkakrotnie odnosiła się do nieustannych spekulacji fanów, przyszłość zespołu wciąż pozostawała niejasna.

Daron Malakian o przyszłości grupy

Gitarzysta Daron Malakian postanowił w końcu odpowiedzieć na najbardziej nurtujące wielbicieli Systemu pytanie: „Dlaczego nie nagrywacie nowego albumu?”. W rozmowie z brytyjskim magazynem Kerrang! muzyk przyznał, że ma w zanadrzu dużo gotowego materiału muzycznego, który chciałby opublikować w przyszłości.

Taka jest po prostu moja rola. Jeżeli nie piszę, czuję, że nie robię tego, do czego zostałem stworzony. Więc mam dużo muzyki, którą chciałbym w przyszłości opublikować, nieważne czy z Systemem czy Scars. Mam dużo materiału.

I chociaż na chwilę obecną muzyk w całości poświęca się projektowi Scars on Broadway, dodał, że zależy mu na działalności obydwu kapel.

Jak na razie System nie tworzy żadnych albumów, więc Scars on Broadway to jedyny projekt, za pomocą którego będę wypuszczał swoje piosenki.

Daron Malakian obwinia Serja Tankiana o brak kolejnych albumów SOAD

Malakian wyznał dziennikarzowi Kerrang!, że nie tylko on chciałby powrotu SOAD do studia.

Jest pewien określony sposób, w którym tworzone są albumy Systemu i kilku z nas chce stworzyć album własnie w ten sposób.

Skoro więc część zespołu wykazuje chęć dalszej współpracy, czemu kariera grupy od lat tkwi w martwym punkcie? Gitarzysta dodaje, że powodem długiej stagnacji grupy, jest zdanie wokalisty grupy, Serja Tankiana.

Jest także wśród nas jedna osoba [Serj], która nie chce robić albumu w ten określony sposób, chce go zrobić po swojemu i nie wszystkim to odpowiada.

Malakian dodał, że chociaż nie czuje się do końca dobrze z obwinianiem Tankiana o muzyczny zastój grupy, nie widzi innego sposobu na dotarcie do wokalisty.

Nie chcę zrzucać wszystkiego na Serja – jest moim przyjacielem i zależy mi na nim – ale nie mam pojęcia jak przekonać go do zmiany zdania. (…) On jest nastawiony tylko na swój sposób myślenia

Dlaczego Serj Tankian nie chce grać z SOAD?

Tankian w zasadzie otwarcie przyznaje, że to właśnie on jest powodem zawieszenia aktywności System of a Down. 12 lipca 2018 roku wokalista postanowił opublikować na swoim profilu na Facebooku oświadczenie, w którym dokładnie wyjaśnia powody, przez które nie chce na razie nagrywać z kapelą.

W obszernym wpisie Tankian zarzuca dawnej ekipie muzyczną monotonię oraz nierówny podział dochodów. Muzyk narzekał również na liczne zmiany, które często wprowadzano w jego kompozycjach wbrew jego autorskim założeniom.

Przyszłość grupy System of a Down

Tankian przyznał, że  w przeszłości przedstawiał reszcie zespołu swoje pomysły na dalszy rozwój kapeli. Czuje bowiem, że każdy z muzyków podczas solowej kariery znacznie się rozwinął i to mogłoby wzbogacić twórczość SOAD.

Pomysły wokalisty okazały się jednak bezskuteczne. Na razie wiadomo jedynie, że w październiku 2018 roku System zagra kilka koncertów w USA. Fanom pozostaje więc jedynie czekać lub dla umilenia czasu sięgnąć po liczne covery utworów grupy.

Olga Konarzycka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.