12.03.2019 10:46

Marc Jacobs odpowiedział na zarzuty Nirvany o kradzież logo zespołu

Słynna marka odzieżowa ma nie lada problem, bo Nirvana postanowiła podać projektanta do sądu za wykorzystanie grafiki, którą kojarzy każdy fan kapeli.

Kurt Cobain
foto: shutterstock.com

Patrząc na to, co dzieje się na wybiegach, można zauważyć powrót lat 90. Projektanci już niejednokrotnie zerkali w stronę grunge'u i ściągali pomysły na stylówki. Również Marc Jacobs postanowił zainspirować się sceną z Seattle. W grudniu 2019 roku projektant pokazał swoją kolekcję Redux Grunge Collection 1993/2018, w której pojawiła się grafika nawiązująca do logo Nirvany. Chodzi o buzię z krzywym uśmiechem (Happy Face), która została zarejestrowana jako znak towarowy w 1992 roku. Przedstawiciele Nirvany postanowili podać do sądu Marca Jacobsa.

Marc Jacobs odpowiedział na zarzuty Nirvany o kradzież logo zespołu

8 marca 2019 prawnicy reprezentujący Marca Jacobsa wnieśli do sądu dokumenty nalegając o umorzenie sprawy. Przedstawiciele projektanta twierdzą, że tak naprawdę Nirvana nie jest właścicielem logo Happy Face, bowiem rejestracja znaku towarowego jest niepoprawna, w związku z czym projektant nie złamał prawa. Twórcą logo Nirvany jest Kurt Cobain i do końca nie wiadomo, w jaki sposób prawa zostały przeniesiona na pozostałych członków kapeli.

Rejestracja dotyczy samego słowa "Nirvana" oraz buzi z "x" zamiast oczu - a projekt Jacobsa nie używa nazwy zespołu, jak również na grafice twarzy pojawiły się litery "M" oraz "J", a nie "x". Jedynymi wspólnymi elementami obu grafik są owalny kształt oraz krzywy uśmiech.

Nirvany
Nirvany
Przeczytaj także Muzycy hairmetalowi nienawidzą Nirvany? "Grunge zabił naszą muzykę"

Kolekcje ubrań inspirowana Kurtem Cobainem

Nie jest to pierwszy taki przypadek, gdy projektanci inspirują się bezpośrednio twórczością Kurta Cobaina. Męska kolekcja wiosna-lato 2016 Saint Laurent była nowoczesnym połączeniem grunge’u ze stylem ubioru kalifornijskich surferów. Jeszcze w 1992 roku projektant Marc Jacobs stworzył dla marki Perry Ellis kolekcję nawiązującą do tego stylu.  

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Nirvana