30.09.2016 21:50

Marillion: Nie jesteśmy rockową legendą

Muzycy opowiedzieli redakcji Antyradio.pl o zaufaniu do fanów, dzięki którym wydają swoje płyty i jak dają radę na przestrzeni tylu lat zmieniać swoje brzmienie na każdym kolejnym albumie.

Marillion: Nie jesteśmy rockową legendą
foto: Antyradio.pl

Marillion niedawno wypuścił na rynek swój 18. krążek zatytułowany „F.E.A.R.”. Jak opowiedzieli Steve Hogarth oraz Steve Rothery w wywiadzie dla Antyradio.pl jest to concept album poruszający tematy, które ich martwią, jak chociażby różnice między biednymi a bogatymi.

Muzycy podkreślili również, że są wolni i nie muszą się bać, że ich najnowszy album zostanie ocenzurowany czy urazi jakieś kręgi. Są oni w komfortowej sytuacji, bowiem są niezależni dzięki fanom. Marillion stał się światowym fenomenem, bo postanowił zaangażować wielbicieli zespołu w akcję crowdfundingową.

Osoby te płacą z wyprzedzeniem za jeszcze niewydany album, dzięki czemu Marillion ma fundusze na nagrywanie nowego materiału i nie musi się przejmować kontraktami z wytwórnią. Marillion obecnie ma własny label Racket Records i jest wdzięczy fanom za to, że dzięki nim jest całkowicie wolny.

W podziękowaniu fani otrzymują kolejne studyjne płyty, jak również trasy koncertowe. Zespół wpadł na kolejny błyskotliwy pomysł wymyślając wydarzenie Marillion Weekend - trzy wieczory koncertów zespołu. Po raz pierwszy tego typu impreza odbędzie się w Polsce, a dokładnie w Łodzi w dniach 7-9 kwietnia 2017.

Czego należy spodziewać się po tych wydarzeniach? Steve Hogarth i Steve Rothery powiedzieli redakcji Antyradio.pl, że będzie to bardzo wyjątkowa impreza:

"

Należy oczekiwać nieoczekiwanego. Trzy noce, trzy różne setlisty, 7 godzin muzyki, żaden utwór nie zostanie powtórzony, wizualizacje, filmy, które pasują do naszych numerów. Jest to o wiele większa produkcja niż normalne koncerty, więc na pewno będzie bardzo spektakularnie. Atmosfera podczas tych weekendów jest niesamowita. "

Jak muzycy postrzegają polską publiczność i czy nie obawiali się akcji crowdfundingowych, gdy po raz pierwszy postanowili w ten sposób zdobyć fundusze na album? O tym wszystkim opowiedzieli wokalista oraz gitarzysta grupy Marillion w wywiadzie:

18 albumów na koncie to spory wyczyn. Zespół jest legendą nie tylko w obrębie swojego stylu, ale również mocno wpłynął na twórców reprezentujących różne gatunki. Steve Hogarth wyznał jednak, że formacja nie uważa siebie za muzyczną legendę:

"

Nigdy tego nie czujesz, nie postrzegam siebie jako rockową legendę. Powoduje to raczej mój śmiech. Eric Clapton jest rockową legendą, my nią nie jesteśmy. "

Prawie 40 lat kariery to również spore wyzwanie, by każdy album zaskakiwał pozytywnie fanów. Jak Marillion daje radę zmieniać brzmienie na swoich kolejnych płytach i czy jest coś, czego artyści żałują w swojej karierze? Sprawdźcie, co na ten temat powiedzieli muzycy:

„F.E.A.R.” zajmą obecnie 4. pozycję na liście przebojów w Wielkiej Brytanii i jest to najwyższe miejsce albumu Marillion od czasów krążka „Clutching at Straws”. To potwierdza, że zespół nie wypadł z gry i prze do przodu. Zapewne nowe utwory usłyszymy podczas koncertu w Łodzi, wtedy też okaże się, jak materiał prezentuje się również na żywo. Znając Marillion będzie to jedyne takie muzyczne doświadczenie.

Aleksandra Degórska
Tagi: Wywiady Anty TV Marillion