28.03.2018 15:27

Mark Hoppus z Blink-182 uczy basistów, jak „nie zamulać” na scenie

Muzyk poczuł się w obowiązku, by powiedzieć całą smutną prawdę swoim kolegom. Co mają robić basiści, by wyglądać atrakcyjnie na scenie? Posłuchajcie rad muzyka Blink-182.

Dlaczego basiści są nudni?
foto: kadr z wideo

Wciąż pojawiają się nowe żarty dotyczące basistów - czy ktoś w ogóle wie, kto grał na basie w Queen? Czy jakaś dziewczyna chce spotykać się z nudnym basistą, który gra na jednej strunie przez cały utwór?

Mark Hoppus, basista Blink-182, postanowił walczyć z tym zjawiskiem i na specjalnym szkoleniu porozmawiał z muzykami, by nie stali jak słup na scenie i wzięli przykład chociażby z Flea. Co więcej Hoppus pokazał na żywym przykładzie czego nie powinien robić basista - rozmawiać w trakcie występu z perkusistą, mieć gdzieś wokalistę, który zakazuje basiście zajmować jego przestrzeń i co równie istotne - nie można korzystać z telefonu podczas występu na scenie.

Zobaczcie, jak na te wskazówki zareagowali basiści m.in. Dave Matthews Band czy Blue 42:

Basista to najważniejszy muzyk w zespole

Skecz został nagrany w ramach projektu College Humor i oczywiście nie jest tak, że wszyscy basiści są szarzy i nudni. Historia muzyki zna oczywiście przykłady, gdy to właśnie na basistach skupiali się wszyscy widzowie - wystarczy wspomnieć o Lemmym Kilmisterze z Motorhead.

Co więcej naukowcy w pracy opublikowanej w „Proceedings of the National Academy of Sciences” udowodnili, że słuchaczom o wiele łatwiej jest skupić się na niższych brzmieniach, dzięki czemu to właśnie bas jest najważniejszą częścią każdego utworu.

A Ty lubisz basistów?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Blink 182