Mark Knopfler: Przez lata nie dostałem żadnych pieniędzy za "Sultans of Swing"

Aleksandra Degórska
21.12.2018 12:27
Mark Knopfler: Przez lata nie dostałem żadnych pieniędzy za "Sultans of Swing" Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Muzyk nie zamierza narzekać, ale tak wyglądała właśnie jego sytuacja na początku kariery. Dopiero po jakimś czasie Mark Knopfler zaczął dostawać odpowiednie wynagrodzenie.

"Sultans of Swing" Dire Straits z debiutanckiej płyty odniósł niesamowity sukces i nadal pojawia się w wielu zestawieniach najlepszych rockowych utworów. Prosta ballada zdobyła serca słuchaczy znudzonych wówczas popularną muzyką disco i punk. Podczas rozmowy Marka Knopflera z Music Radar gitarzysta opowiedział o tym, jak w związku z popularnością "Sultans of Swing" jego życie wywróciło się do góry nogami.

Mark Knopfler nie dostał odpowiedniego wynagrodzenia za "Sultans of Swing"

Myśleliście, że Mark Knopfler zarobił krocie na hicie, który długo utrzymywał się na wysokich pozycjach na listach w wielu krajach? Otóż wyglądało to wszystko inaczej. Mark Knopfler wspomniał początki kariery i podkreślił, że nie było wcale tak różowo:

Według niektórych standardów odniosłem bardzo szybko sukces, ale w moim odczuciu pracowałem na to całe swoje życie. Miałem 28 lat, gdy wybił się "Sultans of Swing" i ukazał się debiutancki album Dire Straits. Nadal wtedy żyliśmy w Deptford i podpisując pierwszy kontrakt z wytwórnią nie dostawałeś pieniędzy przez 18 miesięcy. Myślę, że nadal sytuacja tak wygląda. Piosenka była numerem 1. na całym świecie, ale nie dostałem za to żadnych pieniędzy przez lata.

Przy okazji rozmowy Mark Knopfler zdradził, jak wyglądają kulisy przemysłu muzycznego:

Wszystkie te umowy były potem renegocjowane, w zamian trzeba było wytwórni dać więcej albumów, tak to wygląda. Powoli dochodzisz do sytuacji, gdy otrzymujesz należyty tantiem.

Frontman Dire Straits nie czuje się jednak ofiarą. Uważa wręcz, że gdy trafiasz na przeciwności losu, wtedy naprawdę poznajesz życie i dajesz z siebie wszystko.

Mark Knopfler z nową solową płytą

Całe szczęście nic nie jest w stanie zniechęcić Knopflera do nagrywania nowej muzyki. Dziewiąty solowy album w dorobku Marka Knopflera ukazał się 16 listopada 2018. „Down The Road Wherever” zawiera 14 premierowych utworów i za produkcję odpowiadają Knopfler oraz Guy Fletcher. Nagrania odbyły się w British Grove Studios w Londynie.

W 2019 roku artysta dwukrotnie zaprezentuje się w Polsce na żywo. Mark Knopfler zagra 10 lipca 2019 roku w TAURON Arena Kraków, a drugi koncert odbędzie się 11 lipca 2019 roku w Ergo Arenie w Gdańsku.

>>TUTAJ KUPISZ BILET NA KONCERT MARKA KNOPFLERA<<

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.