Mark Knopfler zignorował włączenie Dire Straits do Rock And Roll Hall Of Fame. Nie było występu zespołu ani uroczystego wprowadzenia

Maciej Koprowicz
16.04.2018 10:55
Mark Knopfler zignorował włączenie Dire Straits do Rock And Roll Hall Of Fame. Nie było występu zespołu ani uroczystego wprowadzenia Fot. AP/EAST NEWS

Lider Dire Straits całkowicie zlekceważył zaszczyt, jaki spotkał jego dawną grupę. Twórcy „Brothers In Arms” trafili do panteonu w okolicznościach, które wprawiły organizatorów w spore zakłopotanie.

Włączenie do Rock And Roll Hall Of Fame porównywane jest w świecie muzyki z otrzymaniem filmowego Oscara. To muzeum, działające w amerykańskim Cleveland od 1986 roku, stworzyło swego rodzaju muzyczny panteon, do którego corocznie włączani są kolejni artyści na podstawie głosów grona elektorskiego.

Ceremonia wprowadzenia do Rock’n’rollowej Galerii Sławy to ogromnie prestiżowe wydarzenie w muzycznym światku. Niepisaną jej tradycją są występy włączanych w poczet wykonawców - przy tej okazji niekiedy na jeden wieczór reaktywują się słynne zespoły, bądź do ich składów dołączają dawni członkowie. Przyjęło się też, że danego wykonawcę do galerii wprowadza inna zaprzyjaźniona gwiazda.

Tegoroczna ceremonia Rock And Roll Hall Of Fame odbyła się 14 kwietnia 2018 w Cleveland. Większość spośród wprowadzonych w tym roku do Galerii artystów dopełniła tradycji. Bon Jovi zaprosił na scenę słynny radiowiec Howard Stern, a z zespołem wystąpili dwaj byli członkowie, Richie Sambora i Alec John Such. The Cars został zaanonsowany przez Brandona Flowersa z The Killers, a The Moody Blues przez Ann Wilson z Heart.

Dire Straits w Rock And Roll Hall Of Fame

Tego wieczoru w poczet Hall Of Fame wpisano jeszcze jedną gwiazdę rocka – Dire Straits. Niestety, wbrew nadziejom wielu fanów nie doszło z tej okazji do reaktywacji zespołu. Co więcej, segment uroczystości poświęcony brytyjskiej grupie wypadł bardzo niezręcznie.

Ceremonię całkowicie zignorował lider Dire Straits, Mark Knopfler, który po ogłoszeniu włączenia grupy do galerii sławy ani razu nie zabrał na ten temat głosu. Na gali nie pojawili się również inni członkowie Straits, którzy otrzymali miejsce w Hall Of Fame – perkusista Pick Withers i gitarzysta David Knopfler, brat Marka. Grupę reprezentowali jedynie basista John Illsley (jedyny obok Marka Knopflera jedyny stały członek formacji) i klawiszowcy Guy Fletcher i Alan Clark. Nie było zatem mowy o występie. Żaden znany celebryta nie zapowiedział również zespołu – ograniczono się do wyemitowania krótkiego filmu.

dire straits 2 Fot. foto: AP/EAST NEWS

John Illsley zdecydował się jedynie na krótką przemowę, w której odniósł się do nieobecności Knopflera.

Spośród członków zespołu zapewne ja jestem najbardziej odpowiednią osobą, by to zrobić. To trochę dziwaczne, ale życie jest dziwne. Wiem, że to trochę osobliwe, ale mam zaszczyt powitać Dire Straits w Hall Of Fame. Wiem, że było wiele spekulacji na temat faktu, że nie ma tutaj Marka, ale mogę Was zapewnić, że to tylko sprawa osobista. Chodzi o powody osobiste, tak to ujmijmy.

To naprawdę jest grupa ludzi, to więcej, niż jedna osoba. To kolektyw, braterstwo i to jest coś, co musi być dziś wieczorem podkreślone.

14 kwietnia 2018 do Rock And Roll Hall Of Fame oprócz Bon Jovi, The Moody Blues i Dire Straits przyjęto także dwie nieżyjące amerykańskie wokalistki, Ninę Simone i Sister Rosettę Tharpe.

Single włączone do Rock And Roll Hall Of Fame w 2018:

  • Jackie Brenston & His Delta Cats – „Rocket 88”
  • Link Wray – „Rumble”
  • Chubby Checker – „Twist”
  • The Kingsmen – „Louie Louie”
  • Procol Harum – „A Whiter Shade Of Pale”
  • Steppenwolf – „Born To Be Wild”
Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.