21.09.2018 13:44

Pośmiertny klip Prince’a sprzeciwem wobec używania broni palnej przez młodzież w USA [WIDEO]

Utwór „Mary Don’t You Weep” Prince’a z pośmiertnej płyty artysty „Piano & A Microphone 1983” doczekał się oficjalnego teledysku. Twórcy postarali się o mocny przekaz będący wyrazem sprzeciwu wobec tysięcy młodych ludzi ginących co roku od broni palnej w Stanach Zjednoczonych.

teledysk Prince'a
foto: kadr z wideo

„Mary Don’t You Weep” to utwór, który kinomani kojarzą przede wszystkim z napisów końcowych najnowszego filmu Spike’a Lee pt. „BlackKklansman”. Teraz piosenka doczekała się własnego mini filmu w postaci teledysku w reżyserii Salomona Ligthelma. Dzięki zaangażowaniu spadkobierców zmarłego w 2016 roku Prince’a, fani artysty na całym świecie mogą podziwiać poruszający klip do utworu, który stanowi interpretację XIX-wiecznej kompozycji.  

„Mary Don’t You Weep” Prince’a – oficjalny teledysk

„Blisko 1,300 dzieci umiera, a 5,790 jest rannych każdego roku, w wyniku użycia broni palnej tylko w Stanach Zjednoczonych.” – to słowa, które pojawiają się na początku klipu do utworu Prince’a „Mary Don’t You Weep” z wydanego pośmiertnie albumu „Piano & A Microphone 1983”. W kolejnych ujęciach wideo śledzimy przejmującą historię młodego chłopaka, który zginął w strzelaninie. Klip trwa ponad 6 minut i możecie zobaczyć poniżej:

Klip jest wyrazem sprzeciwu wobec przestępstwom przy użyciu broni palnej, które są przyczyną śmierci wielu młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych. Wideo jest także hołdem złożonym wszystkim ofiarom. Ligthelm odwołał się w ten sposób do społecznej działalności Prince'a, który w jej ramach m.in. zagrał i był gospodarzem koncertu pod hasłem „Rally 4 Peace” w Baltimore w 2015, gdzie zabito Freddiego Graya. Wydarzenie to było transmitowane na platformie TIDAL, a zgromadzone dzięki temu pieniądze przeznaczono na cele charytatywne.

„Piano & A Microphone 1983” – kiedy premiera pośmiertnej płyty Prince’a?

Na płytę „Piano & A Microphone 1983” składa się 9 utworów, czyli 35 minut muzyki Prince’a, którą nagrał na kasecie w domowym studiu w 1983 roku. Pośmiertnie wydany album pozwala wejrzeć w proces twórczy artysty. Płyta zawiera m.in. wyjątkową wersję klasycznego „Purple Rain”, cover piosenki Joni Mitchell „A Case Of You”, utwór „International Lover” oraz balladę „Mary Don't You Weep”.

Prince "Piano & A Microphone 1983"

Premiera płyty „Piano & A Microphone 1983” już dziś, 21 września 2018.

Natalia Hluzow
Tagi: Newsy Prince