Mashup The Cure i Gorillaz

Jakub Gańko
01.06.2016 15:09
Mashup The Cure i Gorillaz Fot. materiały prasowe + Bóg Pejnta

Co łączy Damona Albarna i Roberta Smitha? Jak pokazało to niecodzienne połączenie - pewnie więcej niż sądziliście.

Popularna w internecie sztuka robienia mashupów wymaga pewnego muzycznego obycia i umiejętności wynalezienia dwóch podobnych rytmicznie kawałków - na tyle, by dało się podłożyć wokal z jednego do muzyki drugiego. Raz to wychodzi lepiej, raz gorzej, ale czasami zdarzają się prawdziwe perełki.

Jednym z takich przypadków jest naszym zdaniem połączenie jednej z najbardziej znanych kompozycji The Cure, „Lullaby" z kultowego krążka „Disintegration", z „Tomorrow Comes Today" z debiutu Gorillaz. Choć oba albumy dzieli 12 lat i na pierwszą myśl utwory te w ogóle nie powinny do siebie pasować, efekt przerósł najśmielsze oczekiwania.

I jak się głębiej nad tym zastanowić, kawałki wcale tak od siebie nie odbiegają: oba są raczej powolne, pełne melancholii i skłaniające do refleksji. Robert Smith - wymalowany w klasyczny dla siebie sposób - snuje oniryczną opowieść o człowieku-pająku i innych sennych koszmarach. Z kolei Damon Albarn - jako fikcyjny, rysunkowy 2D - opowiada o uwięzieniu w wirtualnym świecie.

Jeden motyw doskonale pasuje do drugiego, prawda? Okazało się, że muzycznie jest równie zgrabnie. Wokal zmęczonego życiem Albarna bardzo celnie wpisuje się w senną melodię przeboju The Cure. Brakuje tylko więcej koszmarnych insektów - wspominany przez Smitha człowiek-pająk powinien się bez problemu odnaleźć w komiksowym świecie muzyków Gorillaz.

Mashupu „Lullaby" z „Tomorrow Comes Today" posłuchacie poniżej:

Mało? Przekonajcie się jak wyszło połączenie „Faint” Linkin Park z „Throne” Bring Me The Horizon. Macie ochotę na więcej The Cure? Sprawdźcie mashup innego szlagieru z „Disintegration", „Fascination Street’’, z „It's No Good” Depeche Mode. Mamy też mashupy Iron Maiden z Judas Priest, a nawet prawdziwe wymieszanie ognia z wodą, czyli Metallideth - Megadeth z Metallicą. Tymczasem już 20 października 2016 roku grupa Roberta Smitha zagra w Łodzi.

Jak oceniacie mashup The Cure i Gorillaz?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.