14.08.2017 10:21

Massacration, czyli najgorszy metalowy zespół świata

Brazylijczycy zebrali wszystkie metalowe stereotypy i połączyli je w jednej kapeli. Jak mówią młodzi ludzie – masakracja.

Massacration, czyli najgorszy metalowy zespół świata
foto: kadr z wideo

Grupa Massacration to południowoamerykańska odpowiedź na zespół Spinal Tap. Powstała w 2005 jako stały element satyrycznego show MTV Brasil, „Hermes & Renato”. Fikcyjnej formacji napisano całą historię. Rzekomo miała powstać w 1979, a nazwę zawdzięczać lokalnej restauracji, w której grała próby. Jej członkami są wokalista Detonator, gitarzyści Red Head Hammet i Headmaster, basista Metal Avenger i perkuściści Jimmy „The Hammer” i Straupelator. Sami o sobie piszą, że są „największym i najbardziej klasycznym metalowym zespołem, inspiracją dla większości heavymetalowych kapel od 1985, a ich fryzury i pozy zainspirowały całą kulturę heavy metalu”.

Rzeczywiście, zespół bezlitośnie „masakruje” wszystkie stereotypy, jakie wiążą się z ciężkim graniem. Wokalista wygląda jak wypisz wymaluj, członek Manowar – goła klata, długie włosy i skórzane, obcisłe spodnie. Do tego posługuje się szalonym falsetem, brzmiącym jak parodia wokalu Roba Halforda i Bruce’a Dickinsona. Z kolei sekcja rytmiczna występuje w maskach – czyżby nawiązanie do Slipknota? Oczywiście, banałów nie brakuje także w tekstach – jak by to ujął Nocny Kochanek, interesują ich przede wszystkim „smoki i gołe baby” oraz podkreślanie na każdym kroku bycia true metalami.

Zespół, który miał być początkowo jedynie telewizyjnym żartem, zdobył w Brazylii taką popularność, że naprawdę zaczął nagrywać i koncertować. Wydał dwie płyty studyjne, „Gates of Metal Fried Chicken of Death” z 2005 i „Good Blood Headbanguers” z 2009. Grupie zdarzyło się nawet supportować Sepulturę, a sam Igor Cavalera wystąpił kiedyś gościnnie jako jej perkusista. Formacja istniała do 2012, a w 2016 reaktywowała się i działa pełną parą. Zobaczcie jej występ w programie telewizyjnym „The Noite com Danilo Gentili” z 23 czerwca 2017:

A tu cały koncert zespołu z „Estúdio Showlivre”:

Historia rocka zna wiele fikcyjnych grup, które zyskały wielką popularność i przeobraziły się w prawdziwe zespoły - najsłynniejsze to Spinal Tap i Blues Brothers. Na naszym podwórku tak było z grupą Exterminator i Nocnym Kochankiem, który pierwszy raz pojawił się w kreskówce o Kapitanie Bombie.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele