23.04.2018 12:15

Massive Attack zakoduje swój album w formie DNA

„Mezzanine”, najsłynniejszy album zespołu z Bristolu, zostanie zapisany w setkach tysięcy niewidocznych dla ludzkiego oka nici DNA. Dzięki temu będzie mógł przetrwać tysiące lat!

Massive Attack zakoduje swój album w formie DNA
foto: Justin Ng/Retna/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

„Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu” – chełpił się starożytny poeta Horacy, twierdząc, że za sprawą swojej sztuki zyska nieśmiertelność. Nie mógł nawet wyobrażać sobie, jakie sposoby na przekazanie swojego dorobku kolejnym pokoleniom odkryją ludzie po ponad dwóch tysiącach lat.

Naukowcy z Politechniki Federalnej (ETH) w Zurychu w Szwajcarii opracowali innowacyjną technologię, która pozwala zapisywać informację dźwiękową w materiale genetycznym. Z okazji 20-lecia słynnego albumu Massive Attack, „Mezzanine”, 11 utworów z niego pochodzących zostanie zapisanych w DNA. Album ma być drugim największym w historii plikiem, zapisanym w tym formacie.

Naukowcy zakodują muzykę zespołu na 920 tysiącach krótkich nici DNA. Następnie nici będą umieszczone w 5 tysiącach niewidocznych dla ludzkiego oka szklanych kulkach. Kulki przechowywane będą w małej butelce wody.

Szwajcarscy badacze przekonują, że tak zapisana muzyka może przetrwać setki, a nawet tysiące lat. Co więcej, w każdej chwili można będzie odczytać muzykę z sekwencji DNA na komputerze, po konwersji zapisanej informacji na plik muzyczny. Profesor Robert Grass z ETH wyjaśnia:

"

W porównaniu do tradycyjnych systemów przechowywania danych, to przechowywanie informacji DNA jest bardzo złożonym i drogim procesem. Jednakże jeśli już informacja zostaje umieszczona w DNA, to możemy zrobić szybko miliony kopii - minimalnym wysiłkiem i bardzo efektywnie, jeśli chodzi o koszty. "

Massive Attack „Mezzanine”

Trzeci album jednej z najważniejszych grup w historii nurtu trip-hopu ukazał się 20 kwietnia 2018. Pochodziły z niego wielkie przeboje „Angel”, „Inertia Creeps” i „Teardrop”, ten ostatni z wokalnym udziałem Liz Fraser, znanej z Cocteau Twins.

Massive Attack na Open’er Festival 2018

Massive Attack wystąpi na Open’er Festival w Gdyni 5 lipca 2018. Wśród innych ogłoszonych do tej pory gwiazd imprezy, która odbędzie się w dniach 4-7 lipca 2018 są Depeche Mode, Arctic Monkeys, Gorillaz, Nick Cave And The Bad Seeds, , David ByrneGlass Animals i Bruno Mars. Bilety są dostępne na eBilet.pl.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Massive Attack