23.03.2016 20:34

„Master of Puppets” Metalliki w Bibliotece Kongresu w USA

Kultowy krążek dostąpi zaszczytu dołączenia do zbiorów ważnej instytucji kultury. Jakiego typu nagrania znajdują się w tej bibliotece?

„Master of Puppets” Metalliki w Bibliotece Kongresu w USA
foto: Carol M. Highsmith, CC-BY-SA-3.0

Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie co roku wybiera 25 albumów, które mają co najmniej 10 lat i wywarły szczególny wpływ na losy sztuki. Wybrane płyty umieszczane są w zbiorach instytucji, zwanych National Recording Registry, które obejmują 3 miliony różnych obiektów. Płyt jest ponad czterysta i są to albumy, które mają szczególne „kulturalne, historyczne i estetyczne znaczenie”.

W tym gronie znajdować się będzie album Metalliki „Master of Puppets”, który swoją premierę miał 3 marca 1986 roku i na liście 500 najlepszych płyt wszech czasów magazynu „Rolling Stone” zajął 167. miejsce. Pojawienie się tej płyty było przełomowym momentem dla thrash metalu, który zaczął trafiać do szerszej publiczności.

Bibliotekarz David S. Mao podkreślił szczególną rolę National Recording Registry:

"

Te nagrania obejmujące szerokie spektrum artystów w obrębie różnych gatunków muzycznych zostaną zachowane dla przyszłych słuchaczy. Kolekcja obejmująca bluesowe, jazzowe, rockowe, countrowe i klasyczne płyty przeplata się z nagraniami ze sportowych wydarzeń, przemówień, radiowych słuchowisk i komedii zabezpieczając je byśmy pamiętali czego dokonaliśmy i kim jesteśmy. "

Obok Metalliki do zbiorów Biblioteki Kongresu w 2016 roku dołączą również nagrania Santany, Billy'ego Joela, Louisa Armstronga czy Glorii Gaynor. W 2015 roku tego zaszczytu dostąpił Radiohead z krążkiem „OK Computer”, jak również The Doors. Przypomnijmy, że biblioteka powstała w 1800 roku i jest jedną z największych i najistotniejszych kulturalnych placówek na świecie.

W związku z przypadającym na 2016 rok 30-leciem ukazania się „Master of Puppets” muzycy wspominali okres, gdy powstawał materiał na ten krążek. Lars Ulrich nadal nie może uwierzyć, że w takim młodym wieku udało się im tyle osiągnąć:

"

Byliśmy naprawdę młodzi, mieliśmy świeże podejście. Kiedy patrzę na nasze zdjęcia z tamtego czasu, widzę przede wszystkim niewinność. Wszyscy byliśmy muzycznymi zapaleńcami. Na ścianach mieliśmy najróżniejsze plakaty: od Iron Maiden i Michaela Schenkera po UFO i Ritchiego Blackmore'a. Wszystko kręciło się wokół muzyki. Żyliśmy nią 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. "

Z okazji okrągłej rocznicy jesienią 2016 światło dzienne ujrzy książka „Master of Puppets”. Tymczasem kapela pracuje nad nowym wydawnictwem wraz z producentem Gregiem Fidelmanem. Jak na razie nagrywanie następcy „Death Magnetic” idzie jak krew z nosa, choć Lars Ulrich twierdzi, że nowy album zbliża się wielkimi krokami. Niestety fani muszą uzbroić się w cierpliwość.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Metallica