11.05.2016 10:42

Masz tę płytę Davida Bowiego? Jest sporo warta...

Internetowy katalog Discogs.com poinformował o nowym rekordzie zawartej za jego pośrednictwem transakcji. Za ile poszła płyta Davida Bowiego z 1969 roku?

Masz tę płytę Davida Bowiego? Jest sporo warta...
foto: Rex Features / East News

Serwis Discogs to jeden z największych katalogów płytowych w internecie, w którym możemy sprawdzać nie tylko całe dyskografie ulubionych artystów, lecz także poszczególne wydania każdej płyty. Dodatkowo serwis pozwala od razu przehandlować bądź wymieniać interesujące nas pozycje. Dotychczas rekordowym wydawnictwem, które zostało sprzedane za jego pośrednictwem, był winyl „Chung King Can Suck It” zapomnianej, punkowej kapeli Judge. Jego cena została jednak przebita...

Płyta nowojorczyków kosztowała dokładnie 6048 dolarów. Nowym rekordzistą jest drugi krążek Davida Bowiego z 1969 roku, przemianowany później na „Space Oddity”. Jego pierwsze brytyjskie wydanie - jeszcze pod tytułem „David Bowie” - poszło za 6826 dolarów. O komentarz pokusił się Ron Rich, dyrektor marketingu Discogsa.

"

Jakkolwiek niezdrowo by to nie zabrzmiało, na ogół obserwujemy wzrost cen wydawnictw artystów, którzy właśnie odeszli. Kolekcjonerzy chcą złapać jeszcze część historii, mieć własny fragment opowieści. Dzięki dokładnym szczegółom podawanym na Discogsie, mogą namierzyć właśnie to wydanie, które ich interesuje. Moc pierwszego wydania to klasyczny przykład modelu popytu i podaży. "

W przypadku tej konkretnej płyty Davida Bowiego zwrócił uwagę, że jej nakład był bardzo ograniczony, a odnalezienie wydania w dobrym stanie jest nie lada wyczynem. W związku z tym ciężko tak naprawdę wycenić jego wartość. Jeśli macie w kolekcji ten krążek i chcielibyście się przekonać, czy to na pewno ta sama edycja, podajemy szczegóły: chodzi o wydanie z rozkładaną okładką z tekstami utworów w środku. Jego numer katalogowy to SBL 7912 z symbolem wytwórni Essex Music Intl. Ltd.

R-2823685-1453291078-5435.jpeg

Płyta „David Bowie” zyskała rozgłos dzięki otwierającemu ją utworowi „Space Oddity”, który przyczynił się również do jej późniejszego przemianowania dla odróżnienia od debiutanckiego krążka wokalisty z 1967 roku. Początkowo wszystkie reedycje na CD były wydane właśnie pod tym tytułem - oryginalne nazewnictwo przywróciły dopiero wznowienia z 2009 i 2015 roku.

Nowy rekordowy wynik w serwisie Discogs dowodzi tylko, że fani Davida Bowiego wciąż pamiętają o swoim idolu i pragną uzupełniać kolekcję o co bardziej wartościowe wydawnictwa. Można podejrzewać, że ich ceny będą tylko rosły, a za kilka lat pierwsze wydania wczesnych płyt będą warte jeszcze więcej - szczególnie w obliczu trwającego renesansu winyli.

A Wy kolekcjonujecie rzadkie wydania krążków swoich ulubionych wykonawców?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele David Bowie