11.12.2018 11:54

Maynard zdradził, które albumy były największymi inspiracjami dla Tool'a

Maynard James Keenan podczas niedawnej wizyty w radiu BBC opowiedział o swoich największych inspiracjach. Sprawdź, które albumy miały wpływ na jego twórczość.

Maynard James Keenan
foto: kadr z wideo

Mówi się, że wszystkie gitarowe riffy już dawno zostały napisane przez Black Sabbath, a każda następna kapela to ich kolejne interpretacje. Jeśli nawet nie zgadzacie się z tą teorią, musicie przyznać, że każdy muzyk tworząc własne dźwięki, ma w głowie szereg ulubionych albumów, które wywarły na niego mocny wpływ. Dopóki nie dochodzi do plagiatów i jawnej kradzieży, nie ma w tym niczego złego. 

Maynard James Keenan o swoich muzycznych inspiracjach

O najważniejszych albumach, które miały wpływ na jego twórczość opowiedział Maynard James Keenan, wokalista Tool'a. Pierwsza płyta, którą wymienił w audycji radiowej to "Blue" z 1971 roku, autorstwa Joni MItchell. Muzyk przyznał, że gdy słuchał KISS i Black Sabbath, jego ciotka zaproponowała mu, żeby spróbował czegoś nowego i dała mu ten krążek. I chociaż Keenan był wówczas zainteresowany nieco bardziej agresywnymi dźwiękami, docenił Mitchell i jej walkę o miejsce w męskim świecie rocka.

Kolejna płyta wymieniana przez Maynarda jako najważniejsza dla jego twórczości to "Black Sabbath" z 1970 roku. Muzyk opowiedział, że zawsze lubił horrory, filmy o potworach i wampirach. Płyta Sabbathów miała być idealną ścieżką dźwiękową do jego ulubionych produkcji i tak właśnie się stało. Młody Keenan potrafił oglądać straszne filmy, gdy w tle było słychać Osbourne'a i spółkę.

Trzeci album bez którego Maynard nie byłby sobą to Devo "Q: Are We Not Men? We Are Devo! z 1981 roku. Muzyk docenił zespół za nowoczesne interpretacje klasycznego rocka. Twierdzi, że grupa nauczyła go szerzej rozumieć muzykę i wyrwała z konwencjonalnego podejścia do komponowania.

Ostatnia płyta, którą wymienił podczas audycji wokalista Tool'a to mistrzowie minimalistycznych aranżacji, grupa Low  i "Things We Lost in the Fire" z roku 2001. To najmłodszy album na liście muzyka. Keenan docenił album za cierpliwość z jaką grają jego twórcy. Podkreślił, że dzięki temu krążkowi przestał się spieszyć i nauczył się tworzyć bardziej hipnotyzującą muzykę.

Tool zagra na koncercie w Polsce w 2019 roku

Maynard James Keenan wraz z grupą Tool już wkrótce pojawi się na koncercie w Polsce. Grupa wystąpi 11 czerwca 2019 roku podczas Impact Festivalu w krakowskiej TAURON Arenie wraz z zespołem Alice In Chains. Bilety na wydarzenie trafiły do ogólnej sprzedaży 26 października 2018 roku.

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News Tool