08.12.2017 12:15

Melodic power metal i chaotic black metal najpopularniejszymi nowymi gatunkami muzycznymi na Spotify

Popularny serwis streamingowy przedstawił ranking najważniejszych gatunków muzycznych, które pojawiły się w ostatnim czasie. Co ciekawe, wśród nich rządzi metal!

Melodic power metal i chaotic black metal najpopularniejszymi nowymi gatunkami muzycznymi na Spotify
foto: Value Stock Images/EAST NEWS

Choć niektórzy uważają, że w muzyce wszystko już było, to w rzeczywistości to dziedzina sztuki dynamiczna i podlegająca ciągłej ewolucji. Trudno jednak nie zauważyć, że najważniejsze gatunki muzyki popularnej ukształtowały się już dawno temu – rock, pop, elektronika i rap rządzą do dziś, nowością bywają jedynie ich podgatunki.

Nie jest łatwo wymyślić coś oryginalnego w muzyce, a jednak od czasu do czasu pojawiają się dzieła, które trudno zakwalifikować do istniejących już szufladek. W ostatnich latach obserwowaliśmy narodziny tak wpływowych dziś podgatunków, jak trap, vaporwave czy dubstep. Sporo ciekawych nowych nurtów muzycznych narodziło się także w 2017 roku.

Spotify ogłosił ranking Emerging 2017 Genres, czyli najchętniej słuchanych w tym serwisie streamingowym gatunków, które pojawiły się w ostatnich latach. Na czele znalazły się dwie nowe odmiany metalu – melodic power metal i chaotic black metal. Pierwszy z nich to muzyka pokrewna stylom grup Kamelot, Sonata Arctica, Stratovarius i Pyramaze. Drugi reprezentować mają tacy wykonawcy, jak Krieg, Deiphago, Kult ov Azazel i De Magia Veterum (na podstawie tagów z portalu last.fm).

Dziesiątka Emerging 2017 Genres:

  1. Melodic Power Metal
  2. Chaotic Black Metal
  3. Chillhop
  4. Trap Latino
  5. Future Funk
  6. Jumpstyle
  7. Serialism
  8. Cinematic Dubstep
  9. Vintage Swoon
  10. Gamecore

Pod koniec roku kalendarzowego Spotify publikuje rozmaite podsumowujące rankingi. Dowiedzieliśmy się na przykład, jacy wykonawcy byli najchętniej słuchani w 2017 roku na tej platformie streamingowej. Użytkownicy mogą też pokusić się o własne, spersonalizowane podsumowanie roku.

Słuchacie melodic power metalu i chaotic black metalu?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News