22.06.2015 15:13

Metal uspokaja – tak mówią badania!

Okazuje się, że metal to zdrowie. Jeśli masz ochotę na wyciszenie, to właśnie ta muzyka da Ci go najwięcej!

Metal uspokaja – tak mówią badania!
foto: East News + Zapomniany Miszcz Pejnta

Babcia mówiła, że jak słuchasz szarpidrutów, to robisz się agresywny, wyobcowany i nie chcesz jeść obiadu? Nie miała racji... Najnowsze badania informują o tym, że metal sprawia, iż człowiek łagodnieje. Australijska uczelnia wyższa, University of Queensland, przeprowadziła analizę, która wykazała, że głośna i ciężka muzyka sprzyja wyciszeniu i inspiruje.

Na tapetę wzięto muzykę ekstremalną, która oznaczała dla badaczy heavy metal, emotional (emo), hardcore, punk czy screamo. Teoretycznie, są to brzmienia kojarzące się z depresją, siedzeniem w szkole pod ścianą z opuszczoną głową i zwisającymi długimi włosami deptanymi przez najpopularniejszych uczniów, których się nienawidzi. Badania mówią o czymś zupełnie innym. To właśnie osoby trzymające się na uboczu najlepiej radzą sobie ze stresem i codziennymi trudami. Jak? Z pomocą ulubionej muzyki!

Studentka przeprowadzająca ankietę, Leah Sharman, przeanalizowała całą sytuację.

"

Okazało się, że muzyka reguluje smutek i wzmacnia pozytywne emocje. Kiedy doświadczamy gniewu, słuchamy muzyki, do której dopasowujemy swoją złość. Muzyka pomaga nam odkrywać pełną gamę emocji, które odczuwamy, ale jednocześnie sprawia, że czujemy się bardziej aktywni i twórczy. Wyniki badań wskazały wysoki poziom wrogości rozdrażnienia i stresu, które zmniejszyły się pod wpływem muzyki. "

Przebadanych zostało 39 osób w wieku 18-39 lat słuchających ciężkiej muzyki. Uczestnicy byli denerwowani przez 16 minut, po czym przez 10 minut słuchali utworów wybranych przez siebie samych lub przebywali w całkowitej ciszy.

Jak wywoływano gniew u biednych ankietowanych? Musieli przypomnieć sobie wydarzenia z życia, które wzmagały w nich złość – relacje z innymi ludźmi, sytuację finansową i stan zatrudnienia.

"

Druga część badań miała na celu wykazanie, jaką muzykę najczęściej wybierają zdenerwowane osoby. To bardzo interesujące, że połowa utworów poruszała właśnie takie tematy, jak złość i agresja, choć nie tylko – pojawiał się także smutek i odosobnienie. "

Zobaczcie, jakie kawałki wybrali rozwścieczeni respondenci:

foto: journal.frontiersin.org

Badani słuchający ciężkiej muzyki potwierdzili, że używają jej do tego, by wzmocnić poczucie szczęścia, miłości i po prostu poprawić nastrój.  

Widzicie? Najprawdopodobniej wystarczyłoby posadzić babcię w fotelu, zabawić się w DJa i puszczać jej swoje ulubione kawałki przez 10 minut – może obiad byłby smaczniejszy, a staruszka łagodniejsza... :)

Ach te ciężkie brzmienia... Inne badania wykazały, że słuchacze heavy metalu zdradzają najrzadziej. Z kolei analiza przeprowadzona na uniwersytecie w Edynburgu ujawniła, że osobowości fanów Slayera i Jana Sebastiana Bacha są do siebie bardziej podobne, niż mogło się to wydawać... Metalowcy są także najwierniejszymi słuchaczami i pozostają oddani temu gatunkowi muzycznemu - chyba już wiemy dlaczego!

Czy Wy też kontrolujecie swój nastrój dzięki muzyce?

Magda Słomka
Tagi: Duperele