Metal uspokaja – tak mówią badania!

Magda Słomka
22.06.2015 15:13
Metal uspokaja – tak mówią badania! Fot. East News + Zapomniany Miszcz Pejnta

Okazuje się, że metal to zdrowie. Jeśli masz ochotę na wyciszenie, to właśnie ta muzyka da Ci go najwięcej!

Babcia mówiła, że jak słuchasz szarpidrutów, to robisz się agresywny, wyobcowany i nie chcesz jeść obiadu? Nie miała racji... Najnowsze badania informują o tym, że metal sprawia, iż człowiek łagodnieje. Australijska uczelnia wyższa, University of Queensland, przeprowadziła analizę, która wykazała, że głośna i ciężka muzyka sprzyja wyciszeniu i inspiruje.

Na tapetę wzięto muzykę ekstremalną, która oznaczała dla badaczy heavy metal, emotional (emo), hardcore, punk czy screamo. Teoretycznie, są to brzmienia kojarzące się z depresją, siedzeniem w szkole pod ścianą z opuszczoną głową i zwisającymi długimi włosami deptanymi przez najpopularniejszych uczniów, których się nienawidzi. Badania mówią o czymś zupełnie innym. To właśnie osoby trzymające się na uboczu najlepiej radzą sobie ze stresem i codziennymi trudami. Jak? Z pomocą ulubionej muzyki!

Studentka przeprowadzająca ankietę, Leah Sharman, przeanalizowała całą sytuację.

Okazało się, że muzyka reguluje smutek i wzmacnia pozytywne emocje. Kiedy doświadczamy gniewu, słuchamy muzyki, do której dopasowujemy swoją złość. Muzyka pomaga nam odkrywać pełną gamę emocji, które odczuwamy, ale jednocześnie sprawia, że czujemy się bardziej aktywni i twórczy. Wyniki badań wskazały wysoki poziom wrogości rozdrażnienia i stresu, które zmniejszyły się pod wpływem muzyki.

Przebadanych zostało 39 osób w wieku 18-39 lat słuchających ciężkiej muzyki. Uczestnicy byli denerwowani przez 16 minut, po czym przez 10 minut słuchali utworów wybranych przez siebie samych lub przebywali w całkowitej ciszy.

Jak wywoływano gniew u biednych ankietowanych? Musieli przypomnieć sobie wydarzenia z życia, które wzmagały w nich złość – relacje z innymi ludźmi, sytuację finansową i stan zatrudnienia.

Druga część badań miała na celu wykazanie, jaką muzykę najczęściej wybierają zdenerwowane osoby. To bardzo interesujące, że połowa utworów poruszała właśnie takie tematy, jak złość i agresja, choć nie tylko – pojawiał się także smutek i odosobnienie.

Zobaczcie, jakie kawałki wybrali rozwścieczeni respondenci:

foto: journal.frontiersin.org Fot. foto: journal.frontiersin.org

Badani słuchający ciężkiej muzyki potwierdzili, że używają jej do tego, by wzmocnić poczucie szczęścia, miłości i po prostu poprawić nastrój.  

Widzicie? Najprawdopodobniej wystarczyłoby posadzić babcię w fotelu, zabawić się w DJa i puszczać jej swoje ulubione kawałki przez 10 minut – może obiad byłby smaczniejszy, a staruszka łagodniejsza... :)

Ach te ciężkie brzmienia... Inne badania wykazały, że słuchacze heavy metalu zdradzają najrzadziej. Z kolei analiza przeprowadzona na uniwersytecie w Edynburgu ujawniła, że osobowości fanów Slayera i Jana Sebastiana Bacha są do siebie bardziej podobne, niż mogło się to wydawać... Metalowcy są także najwierniejszymi słuchaczami i pozostają oddani temu gatunkowi muzycznemu - chyba już wiemy dlaczego!

Czy Wy też kontrolujecie swój nastrój dzięki muzyce?

Magda Słomka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.