03.04.2015 14:14

Metallica: Tworzymy coś naprawdę ciężkiego

Basista Robert Trujillo opowiedział co nieco o nowej płycie Metalliki. Czy będzie podobna do „Death Magnetic”?

Metallica: Tworzymy coś naprawdę ciężkiego
foto: AFP / East News

Na nowy krążek Amerykanów czekamy już siódmy rok – nic dziwnego, że muzycy Metalliki są o niego wypytywani, gdziekolwiek się pojawią. Ostatnio, przy okazji zapowiedzi premiery filmu dokumentalnego o Jaco Pastoriusie, jedno z kluczowych pytań zadano jego producentowi i basiście Robertowi Trujillo. Czy możemy spodziewać się czegoś podobnego do albumu z 2008 roku?

"

Nie jestem jeszcze w stanie tego stwierdzić. Tak naprawdę nie potrafię tego odnieść do żadnej płyty. Uważam, że każdy album Metalliki jest na swój sposób unikatowy. To, co robimy, jest na swój sposób wyjątkowe, ale wciąż ciężkie. "

W marcu perkusista Lars Ulrich sprecyzował, nad czym dokładnie obecnie muzycy się pochylają – Metallica ma już 20 nowych utworów. Basista jest dobrej myśli, jeśli chodzi o ich dokończenie.

"

Dopracowujemy te utwory i czujemy to uderzenie. Pracujemy efektywnie i dobrze się bawimy. "

Tymczasem jednak sam skupia się na promocji dokumentu o jednym ze swoim poprzedników i osobie, która sprawiła, że poświęcił się gitarze basowej.

Jaco_pastorius_87

Legenda basu, Jaco Pastorius

Robert Trujillo czuł, że musi nakręcić o nim obraz. Pastoriusowi, który zrewolucjonizował grę na basie, po prostu się to należało. Członek Metalliki opowiedział, jak ten artysta rockowo-jazzowy zmienił jego życie.

"

Kiedy zobaczyłem go po raz pierwszy w Santa Monica Civic Auditorium w 1979 roku, miałem jakieś 14 lat. To naprawdę obróciło mój świat do góry nogami. Nigdy wcześniej nie widziałem basu jako instrumentu melodycznego z przodu sceny. Grał z zespołem Weather Report, który nie miał gitarzysty. (...) To było niemal w całości jego show. "

Muzyk zmarł w 1987 roku, w wieku 35 lat, wskutek udaru mózgu. Premiera „Jaco: A Documentary Film” odbędzie się 10-12 kwietnia 2015 roku podczas Asbury Park Music in Film Festival. Premiera następcy „Death Magnetic” Metalliki nie jest znana.

Urszula Drabińska
Tagi: Rock News Metallica Robert Trujillo