15.06.2018 15:26

Metallica odebrała prestiżową nagrodę z rąk króla Szwecji. Ghost uhonorował grupę coverem „Enter Sandman”

Muzycy Metalliki podczas ceremonii w Sztokholmie odebrali prestiżową Polar Music Prize. W trakcie ceremonii można było wysłuchać przemówienia członków Deep Purple oraz coveru „Enter Sandman” w wykonaniu wokalisty Ghost.

Metallica
foto: East News/TT News Agency/ Associated Press

14 czerwca 2018 roku Metallica została uhonorowana prestiżową nagrodą Polar Music Prize. Przedstawiciele zespołu, Lars Ulrich i Robert Trujillo przyjęli wyróżnienie z rąk szwedzkiego króla Karola Gustawa XVI.

Deep Purple o Metallice

Mowę wprowadzającą zespół do grona laureatów „muzycznego Nobla” – bo tak przez niektórych nazywana jest nagroda – wygłosili członkowie zespołu Deep Purple, Ian Paice i Roger Glover. Basista grupy wspomniał spotkanie z Metalliką podczas jednego z brytyjskich muzycznych festiwali w latach 80. Glover nigdy wcześniej nie słyszał o grupie, jednak wówczas miał okazję obserwować jej występ zza kulis.

"

Publiczność śpiewała wraz z nimi każde słowo. I to właśnie zrobiło na mnie wrażenie, kiedy twoja muzyka porusza tak wielu ludzi, oznacza to, że dzieje się coś wyjątkowego… co za zespół. "

Cover „Enter Sandman” w wykonaniu wokalisty zespołu Ghost

Podczas odbywającej się w Sztokholmie uroczystej ceremonii zgromadzeni goście mogli również wysłuchać mini-koncertu składającego się z największych przebojów Metalliki, w tym również kawałka „Enter Sandman”. Wykonała go grupa znanych szwedzkich przedstawicieli metalu, wokalista zespołu Ghost, Cardinal Copia oraz grupa Candlemass, a także duet Vargas&Lagola.

Polar Music Prize

Polar Music Prize to nagroda przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Została ustanowiona przez Stiga „Stikkana” Andersona, szwedzkiego kompozytora i autora tekstów, odpowiedzialnego za sukces grupy ABBA. Przyznawana jest co roku przez Szwedzką Królewską Akademię Muzyczną.

Znani muzycy uhonorowani nagrodą

W przeszłości nagrodę przyznano wielu cenionym muzykom, w tym także rockowym. Jako pierwszy tego wyróżnienia dostąpił w 1992 roku Paul McCartney. W późniejszych latach natomiast wyróżnieni zostali zarówno znane zespoły – Led Zeppelin i Pink Floyd, jak i artyści solowi. I tak laureatami Polar Music Prize zostali Bob Dylan, Bruce Springsteen, Paul Simon czy Chuck Berry. Warto dodać, że zaszczytu otrzymania nagrody w 1993 roku dostąpił również Polak – kompozytor Witold Lutosławski.

Olga Konarzycka