21.03.2016 10:24

Metallica opublikowała „Fade to Black” z koncertówki z klubu Bataclan

Record Store Day zbliża się wielkimi krokami. Posłuchajcie nagrania, które ukaże się z okazji tego muzycznego wydarzenia.

Metallica opublikowała „Fade to Black” z koncertówki z klubu Bataclan
foto: Retna / Photoshot / REPORTER / East News

W 2016 roku ambasadorem święta sklepów płytowych jest Metallica. Z tej okazji zespół przygotował coś specjalnego dla swoich fanów. Tego dnia wielbiciele zespołu będą mogli sobie sprawić koncertowe nagranie z klubu Bataclan, które zostało zarejestrowane 11 czerwca 2003 roku.

13 listopada 2015 roku w paryskim klubie doszło do zamachu terrorystycznego podczas koncertu Eagles of Death Metal, w wyniku którego śmierć poniosło 89 osób. Wśród ofiar znalazł się Nick Alexander, który zajmował się sprzedażą pamiątek zespołu. Te wydarzenia wstrząsnęły całym światem. Fani zorganizowali nawet akcję, by utwór „Save A Prayer” wzniósł się na szczyt listy najlepiej sprzedających się singli w Wielkiej Brytanii, natomiast wielbiciele Queens Of The Stone Age nagrali specjalne wideo ze wsparciem dla muzyków Eagles of Death Metal.

Również wielu muzyków postanowiło wziąć na warsztat utwory zespołu, by ukazać solidarność z kapelą. Metallica natomiast zamierza wydać nagranie swojego koncertu, który odbył się właśnie w Bataclan kilka lat przed tragicznymi wydarzeniami.

„Liberté, Egalité, Fraternité, Metallica!: Live at Le Bataclan”, na którym znajdzie się koncertowy zapis 9 numerów, będzie do nabycia tylko w czasie Record Store Day. Dochód ze sprzedaży wesprze fundację Give for France, która wspiera ofiary paryskich zamachów.

Zespół udostępnił nagranie „Fade to Black”, które ukaże się na tym wydawnictwie:

Zobaczcie również, jak prezentuje się okładka tej koncertówki:

foto: materiały prasowe

15 kwietnia zespół wyda również reedycje swoich dwóch pierwszych płyt - „Kill 'Em All” i „Ride The Lightning”. W ramach ekskluzywnych boxów oprócz remasterowanych krążków na CD oraz winylu, znajdą się również zapisy kilku koncertów, wywiady, demówki czy książka z rzadkimi fotografiami Metalliki. Kapela dotychczas udostępniła kilka nagrań z tych krążków, jak koncertową wersję „Phantom Lord” z 1984, demówkę „Ride The Lightning” oraz zarejestrowany podczas koncertu w San Francisco w 1985 roku „Am I Evil?” i „Motorbreath”.

Wydawnictwa, które ujrzą światło dzienne w ramach Record Store Day to ciekawe propozycje dla tych, którzy chcą wzbogacić swoją kolekcję nagrań ulubionej kapeli. Jednak wiadomo, że fani wyczekują następcy „Death Magnetic”. Zespół co rusz podaje kolejne mało konkretne informacje oraz udostępnia zdjęcia ze studia nagraniowego udowadniając, że Metallica rzeczywiście pracuje nad czymś nowym: 

Według słów Larsa Ulricha nowy album zbliża się wielkimi krokami, zaś Kirk Hammett ujawnił nazwisko producenta płyty. Fani zespołu muszą więc uzbroić się w cierpliwość i ewentualnie pocieszyć się faktem, że jesienią 2016 roku światło dzienne ujrzy album z okazji 30. rocznicy premiery „Master of Puppets”.

Jak oceniacie koncertowe nagranie „Fade to Black”?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Metallica