09.12.2015 11:13

Metallica udostępniła dokument z koncertu na Antarktydzie

Pamiętacie głośny występ Jamesa Hetfielda i spółki na zamrożonym, południowym kontynencie? Teraz dzięki dokumentowi Adama Dubina poznacie kulisy tego koncertu.

Metallica udostępniła dokument z koncertu na Antarktydzie
foto: kadr z wideo

8 grudnia 2013 roku Metallica zagrała przeszło godzinny koncert na Antarktydzie. Występ odbył się pod specjalną kopułą, która chroniła przed ekstremalnymi warunkami na zewnątrz. Było to wyjątkowe doświadczenie zarówno dla muzyków, jak i nielicznych szczęśliwców, którzy mogli w nim uczestniczyć.

Dziś wszyscy możemy poznać tajniki przygotowań do tego niecodziennego wydarzenia dzięki filmowi dokumentalnemu autorstwa Adama Dubina. Reżyser przygotował w 1992 roku dokument „A Year and a Half in the Life of Metallica”, opowiadający o powstawaniu piątego albumu zespołu. Był też odpowiedzialny za teledysk do „Nothing Else Matters”.

"

Nasz przyjaciel Adam Dubin towarzyszył nam z kamerą na łodzi i w trakcie spotkania z fanami, podziwiając przy tym niewiarygodne widoki, jakie ma do zaoferowania Antarktyda. To był naprawdę najbardziej niezwykły występ w całej naszej karierze i niezapomniana podróż. "

Metallica udostępniła dokument - przewrotnie zatytułowany „Freeze 'Em All” - wszystkim członkom swojego fanklubu, zwanym przez nią „piątymi członkami”. W ramach świątecznego prezentu każdy może pobrać 20-minutowy materiał absolutnie za darmo.

Obejrzyjcie go poniżej:

Pingwiny, silent disco i rekord Guinnessa

Koncert z grudnia 2013 roku odbył się w argentyńskiej stacji naukowej Carlini położonej na Wyspie Króla Jerzego. Z wiadomych względów publiczność została znacznie ograniczona. W imprezie wzięło udział ok. 120 osób wybranych w ramach konkursu Coca-Coli Zero organizowanym w Ameryce Południowej.

Wyjątkowe miejsce rządziło się wyjątkowymi prawami. Aby pozostać w zgodzie z międzynarodowymi zasadami regulującymi zachowanie na Antarktydzie, Metallica musiała zrezygnować z tradycyjnego nagłośnienia. Dźwięk puszczany był publiczności na specjalnych słuchawkach - podobnie jak odbywa się to na imprezach silent disco.

Oto utwory, jakie zostały zagrane w okolicach bieguna południowego:

Setlista:

  1. Creeping Death
  2. For Whom the Bell Tolls
  3. Sad but True
  4. Welcome Home (Sanitarium)
  5. Master of Puppets
  6. One
  7. Blackened
  8. Nothing Else Matters
  9. Enter Sandman
  10. Seek & Destroy

Dzięki temu koncertowi Metallice udało się dokonać nie lada wyczynu: w 2013 roku zagrała na wszystkich kontynentach świata. Osiągnięcie zostało docenione w 60. wydaniu Księgi rekordów Guinnessa.

Jak Wam się podoba taki świąteczny prezent od grupy?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Metallica