27.07.2018 12:14

Metallica układa setlisty koncertów na podstawie statystyk ze Spotify

Dyrektor szwedzkiej platformy streamingowej utrzymuje, że dane o odtworzeniach utworów w internecie wykorzystywane są przez zespoły przy układaniu zestawu piosenek na koncertach.

Metallica układa setlisty koncertów na podstawie statystyk ze Spotify
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl, Paint

Przed każdym koncertem pada odwieczne pytanie: „Co zagrają?”. Wśród fanów istnieją dwie grupy, które mają zupełnie inne oczekiwania wobec koncertowej setlisty. Jedni chcą usłyszeć nowości, rarytasy, mało znane albo niegrane od dziesięcioleci kawałki. Inni przeciwnie, zgodnie ze złotą regułą inżyniera Mamonia, pragną usłyszeć dobrze znane hity, które mogą zaśpiewać razem ze swoimi ulubieńcami.

Także artyści dzielą się na tych, którzy z listą utworów eksperymentują, jak i na tych, którzy nie lubią publiczności zaskakiwać. Niektórzy na trasie koncertowej cały czas wykonują ten sam zestaw piosenek, inni co wieczór coś zmieniają. W dobie internetu wykonawcy mogą przygotować prawdziwie optymalną playlistę dla każdego miejsca, w którym grają.

Wykonawcy korzystają ze Spotify, układając setlisty koncertów

Dyrektor generalny szwedzkiej platformy streamingowej Spotify, Daniel Ek twierdzi, że największe gwiazdy korzystają ze statystyk odtworzeń utworów w internecie przy projektowaniu swoich setlist. Dowiadują się na przykład, które utwory danego artysty cieszą się największą popularnością w danym kraju czy wręcz mieście.

Ek powiedział portalowi Quartz:

"

Tacy artyści jak Metallica zmieniają swoje setlisty dla poszczególnych miast, po prostu obserwując dane na Spotify i sprawdzając, jakie ich piosenki są najpopularniejsze.

Nigdy wcześniej nie było możliwe, by artyści podejmowali decyzje na podstawie tylu informacji i do tego stopnia mogli rozumieć swoją publiczność. "

Zapewne korzystanie z danych serwisów streamingowych przy układaniu setlist przez wykonawców stanie się niebawem standardem w przemyśle muzycznym. Ma to wiele sensu, ponieważ wiele utworów wielkich gwiazd jest przebojami w poszczególnych krajach, podczas gdy dla reszty świata są to względnie niszowe utwory w ich dorobku. Przykładami mogą być „Love Comes Tumbling” U2 i „Crazy Mary” Pearl Jam, które mają kultowy status w Polsce, choć nigdy nie były przebojami na świecie.

Metallica – koncert w Polsce

Metallica wystąpiła 28 kwietnia 2018 w TAURON Arenie Kraków. Sprawdźcie, jakie utwory zagrali wtedy Lars, James i spółka.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Metallica Spotify