10.05.2018 10:47

Metallica wystąpiła w Helsinkach z wokalistą Hanoi Rocks

Na każdym koncercie europejskiej trasy Metallica ma dla fanów muzyczną niespodziankę. Zgodnie z nową świecką tradycją, w Finlandii wykonała przebój lokalnego wykonawcy, ale tym razem gwiazda wystąpiła z nią osobiście.

Metallica wystąpiła w Helsinkach z wokalistą Hanoi Rocks
foto: kadr z wideo

Metallica zagrała 9 maja 2018 w Hartwall Arenie w Helsinkach. Ponieważ Finlandia słynie z kapel hardrockowych i metalowych, fani mogli zastanawiać się, czy Amerykanie zdecydują się na upamiętnienie którejś z nich.

Rzeczywiście, zespół z Kalifornii sięgnął po niekwestionowaną rockową klasykę z Kraju Tysiąca Jezior. Wybrał utwór „Dead, Jail Or Rock ‘N’ Roll” z solowego repertuaru Michaela Monroe, frontmana Hanoi Rocks. Piosenka pochodziła z drugiego albumu Monroe’a, „Not Fakin’ It” z 1989 roku. Była dużym przebojem, między innymi za sprawą popularnego klipu, w którym pojawił się sam Axl Rose.

To nie jedyna niespodzianka dla fińskich fanów. Michael osobiście pojawił się na scenie Hartwall Areny i zaśpiewał swój utwór z kumplami z Metalliki. Zobaczcie sami:

Hanoi Rocks – gwiazda glam metalu z Finlandii

Hanoi Rocks to jeden z najsłynniejszych fińskich zespołów wszech czasów i jeden z pierwszych, który zyskał światową popularność. Uważa się go za pioniera glam metalu – wykonywał melodyjny hard rock, a jego znakiem rozpoznawczym były ekstrawaganckie stroje i makijaż. Wywarł wielki wpływ na styl między innymi Guns N’ Roses i Bon Jovi.  Najpopularniejszymi albumami Hanoi Rocks były „Back To Mystery City” z 1983 i „Two Steps From The Move” z 1984. Grupa działała w latach 1979-1985 i 2001-2009.

Metallica i jej doodle na koncertach

Na każdym koncercie europejskiej trasy Metalliki można liczyć na tak zwany doodle - zagrany na dużym luzie i zwykle śpiewany przez basistę Roberta Trujillo znany utwór wykonawcy z kraju, w którym odbywa się show. Podczas koncertu w Krakowie 28 kwietnia 2018 zespół wykonał „Wehikuł czasu” Dżemu. Z kolei w Szwecji „Meta” wykonała utwory Europe i Abby, w Niemczech piosenki Drafiego Deutschera oraz Petera Schillinga, a w Norwegii sięgnęła po „Take On Me” A-ha. Najbardziej szalony doodle zaprezentowała w Czechach, gdzie zaintonowała słynną kabaretową piosenkę „Jožin z bažin”.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Metallica