31.10.2017 13:54

Metallica zagrała „Stone Cold Crazy” Queen w Manchesterze

Zespół podzielił się z fanami profesjonalną rejestracją swojego wykonania utworu, uważanego za prekursorski dla thrash metalu.

Metallica zagrała „Stone Cold Crazy” Queen w Manchesterze
foto: EDMOND SADAKA EDMOND/SIPA/EAST NEWS, Ilpo Musto / Rex Features/EAST NEWS

Jeśli ktoś uważa Queen za poprockowy zespół spod znaku „I Want To Break Free” albo „Radio Gaga”, to znaczy, że nie zagłębił się dokładnie w dyskografię Freddiego Mercury’ego i spółki. „Królowa” potrafiła czadować tak mocno, że chwilami brzmiała wręcz metalowo.

„Stone Cold Crazy” z wydanego w 1974 roku albumu „Sheer Heart Attack” to jeden z najcięższych kawałków Queen. Mocne riffy i szaleńcze tempo wydają się z perspektywy czasu zapowiedzią takich podgatunków heavy metalu, jak speed i thrash.

Prekursorstwo piosenki już dawno docenili mistrzowie thrash metalu z Metalliki. W 1990 nagrali cover „Stone Cold Crazy” na składankę „Rubáiyát: Elektra's 40th Anniversary”. Utwór trafił też na stronę B singla „Enter Sandman” i składankę „Garage Inc.”. James Hetfield wykonał go z Queen podczas koncertu pamięci Freddiego Mercury’ego w 1992 roku.

Jak widać, wiekowy „Stone Cold Crazy” nadal się nie znudził thrashowcom. Podczas koncertu w Manchesterze 28 października 2017 Metallica wykonała utwór, który angielska publiczność oczywiście rozpoznała i śpiewała razem z Jamesem Hetfieldem. Profesjonalna rejestracja coveru Queen z Manchesteru trafiła na oficjalny kanał youtube’owy „Mety”. Posłuchajcie:

Koncert w Manchesterze był wyjątkowy również dzięki innemu, znacznie bardziej zaskakującemu coverowi. W trakcie show Metalliki publiczność zaintonowała piosenkę Oasis, „Don’t Look Back In Anger”. Robert Trujillo i Kirk Hammett podchwycili ją i zagrali na swoich instrumentach akompaniament dla śpiewających Brytyjczyków.

Czy do podobnej sytuacji dojdzie podczas polskiego koncertu? Metallica wystąpi 28 kwietnia 2018 roku w Krakowie na TAURON Arenie.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Metallica Queen