Metallica zagrała „Stone Cold Crazy” Queen w Manchesterze
Maciej Koprowicz
31.10.2017 13:54
Metallica zagrała „Stone Cold Crazy” Queen w Manchesterze Fot. EDMOND SADAKA EDMOND/SIPA/EAST NEWS, Ilpo Musto / Rex Features/EAST NEWS

Zespół podzielił się z fanami profesjonalną rejestracją swojego wykonania utworu, uważanego za prekursorski dla thrash metalu.

Jeśli ktoś uważa Queen za poprockowy zespół spod znaku „I Want To Break Free” albo „Radio Gaga”, to znaczy, że nie zagłębił się dokładnie w dyskografię Freddiego Mercury’ego i spółki. „Królowa” potrafiła czadować tak mocno, że chwilami brzmiała wręcz metalowo.

„Stone Cold Crazy” z wydanego w 1974 roku albumu „Sheer Heart Attack” to jeden z najcięższych kawałków Queen. Mocne riffy i szaleńcze tempo wydają się z perspektywy czasu zapowiedzią takich podgatunków heavy metalu, jak speed i thrash.

Prekursorstwo piosenki już dawno docenili mistrzowie thrash metalu z Metalliki. W 1990 nagrali cover „Stone Cold Crazy” na składankę „Rubáiyát: Elektra's 40th Anniversary”. Utwór trafił też na stronę B singla „Enter Sandman” i składankę „Garage Inc.”. James Hetfield wykonał go z Queen podczas koncertu pamięci Freddiego Mercury’ego w 1992 roku.

Jak widać, wiekowy „Stone Cold Crazy” nadal się nie znudził thrashowcom. Podczas koncertu w Manchesterze 28 października 2017 Metallica wykonała utwór, który angielska publiczność oczywiście rozpoznała i śpiewała razem z Jamesem Hetfieldem. Profesjonalna rejestracja coveru Queen z Manchesteru trafiła na oficjalny kanał youtube’owy „Mety”. Posłuchajcie:

Koncert w Manchesterze był wyjątkowy również dzięki innemu, znacznie bardziej zaskakującemu coverowi. W trakcie show Metalliki publiczność zaintonowała piosenkę Oasis, „Don’t Look Back In Anger”. Robert Trujillo i Kirk Hammett podchwycili ją i zagrali na swoich instrumentach akompaniament dla śpiewających Brytyjczyków.

Czy do podobnej sytuacji dojdzie podczas polskiego koncertu? Metallica wystąpi 28 kwietnia 2018 roku w Krakowie na TAURON Arenie.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.