24.07.2019 10:00

Metallica zagrała w Moskwie cover rosyjskiej legendy rocka [WIDEO]

Posłuchajcie, jak muzycy Metalliki poradzili sobie z językiem rosyjskim wykonując utwór grupy Kino.

Metallica
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Metallica wpadła na dobry PR-owe zagranie - w każdym mieście, w którym gra w ramach swojej trasy koncertowej, prezentuje cover piosenki, która cieszy się dużą popularnością w danym kraju. Tym sposobem na krakowskim koncercie usłyszeliśmy "Wehikuł Czasu" Dżemu, natomiast w innych krajach Metallica wykonała również covery m.in. Rammsteina, Lynyrd Skynyrd, Kansas, niemieckiego wokalisty Drafiego Deutschera. Również podczas moskiewskiego koncertu nie zabrakło piosenki, którą kocha tamtejsza publiczność.

Metallica zagrała w Moskwie cover rosyjskiej legendy rocka [WIDEO]

Jedną z najbardziej znanych postaci w radzieckim rocku jest Wiktor Coj, lider zespołu Kino. Jego grupa stała się pierwszą grupą undergroundową, która z podziemia trafiła na stadiony. Muzyk zginął w wypadku samochodowym w wieku 28 lat i stał się kultową postacią, którą można porównać do Johna Lennona czy Elvisa Presleya na Zachodzie. 

Metallica sięgnęła właśnie po piosenkę Kino "Gruppa Krovi" (Grupa krwi) z 1988 roku. Posłuchajcie, jak Robert Trujillo i Kirk Hammett wypadli w rosyjskim repertuarze:

Tak natomiast prezentuje się oryginał:

Wiktor Coj stał się bohaterem filmu "Leto". Akcja rozgrywa się latem 1981 roku w Leningradzie (dzisiejszy Sankt Petersburg). W filmie pokazano przyjaźń pomiędzy 26-letnim Majkiem (Roman Biłyk) i siedem lat młodszym Wiktorem (Teo Yoo), których połączy nie tylko miłość do muzyki, ale także do tej samej kobiety, Natalii (Irina Starszenbaum). W 1981 narodził się nowoczesny rosyjski rock, którego pierwszymi jaskółkami było założenie przez Naumienkę Leningradzkiego Rock-Klubu i wydanie przez grupę Kino albumu "45".

Leto, reż. Kirill Serebrennikov
Leto, reż. Kirill Serebrennikov
Przeczytaj także Film „Leto” o radzieckim rocku z lat 80. zachwycił widzów w Cannes

Metallica zagra w Polsce w 2019

Polska publiczność będzie mogła zobaczyć Metallikę na żywo już 21 sierpnia 2019 rokuna PGE Narodowym w Warszawie. Oprócz thrashmetalowców na scenie zobaczymy również Ghost i Bokassa.   

Tagi: Rock News Metallica