Metalowcy są o wiele bardziej lojalni niż słuchacze popu czy hip-hopu

Joanna Chojnacka
04.03.2019 16:38
Metalowcy są o wiele bardziej lojalni niż słuchacze popu czy hip-hopu Fot. shutterstock.com

Badania serwisu streamingowego Spotify wykazały, że słuchacze metalu są o wiele bardziej lojalni i zagorzali niż fani innych gatunków. 

Spotify to jedna z najpopularniejszych muzycznych platform streamingowych na świcie. Według najnowszych doniesień serwis ma aż 100 milionów użytkowników Premium, a liczba z dnia na dzień rośnie.

Przeczytaj także

Platforma opublikowała ostatnio badania na temat lojalności słuchaczy muzyki. Raport podzielił ich na gatunki, które wybierają. Metalowcy wypadli w rankingu bardzo korzystnie. Okazało się, że są najbardziej lojalną grupą fanów.

Metalowcy są o wiele bardziej lojalni niż np. fani popu

Aby badania były jak najbardziej wiarygodne, na początku wybrano najbardziej "rdzennych" wykonawców danego gatunku na poziomie globalnym. Zidentyfikowano reprezentantów, których każdy fan danego rodzaju muzyki, bez względu na miejsce zamieszkania i wiek powinien znać. Ponadto badacze zweryfikowali też lokalne gatunki, których popularność znacznie bardziej zależy od położenia geograficznego.

Żeby otrzymać miarę lojalności gatunkowej słuchaczy, badacze podzielili ilość streamingowanych utworów danego artysty przez liczbę jego słuchaczy. Pierwsza rzecz, jaka rzuciła się im w oczy, to wysoki słupek w wykresie należący do fanów metalu. Oznacza to, że słuchacze muzyki ekstremalnej najczęściej wracają do odtwarzania swojej ulubionej muzyki. Zdarza im się to znacznie częściej niż np. fanom popu czy hip-hopu.

Przeczytaj także

Spotify podkreśla, że badania nie dowodzą, iż muzyka metalowa jest jakościowo lepsza. Celem tej pracy było jedynie zestawienie gatunku z lojalnością jego słuchaczy.

To niekoniecznie oznacza, że metal jest "lepszy" od np. jazzu. Jednak badania mówią nam, że fani metalu są naprawdę zagorzali i oddani.

Sprawdź: >>Według badań religijni ludzie nie słuchają metalu<<

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.