30.04.2019 10:13

Metalowi wykonawcy zarabiają coraz więcej na streamingu na świecie

Dystrybutor TuneCore opublikował dane na temat międzynarodowego rozwoju streamingu. Okazuje się, że metal wypadł bardzo dobrze na tle innych gatunków muzycznych.

Metal
foto: shutterstock.com

Streaming to coraz popularniejsza forma słuchania muzyki. Jak wynika z raportu MBW w 2018 roku 3 największe wytwórnie muzyczne - Sony, Universal i Warner zarobiły ponad 13 miliardów dolarów, a ponad połowa z zysków to dochody z serwisów streamingowych. Z kolei analiza roku 2018 pod względem łącznych zysków ze sprzedaży muzyki na świecie stworzona przez Związek Producentów Audio Video oraz Międzynarodową Federację Przemysłu Muzycznego informuje, że dochód ze streamingu w stosunku do 2017 roku wzrósł o 34% i stanowił niemal połowę globalnych przychodów z muzyki. Jak czytamy w dokumencie, pod koniec roku 2018 serwisy streamingowe liczyły aż 255 milionów użytkowników. Okazuje się, że wśród najchętniej odtwarzanych gatunków muzycznych znalazł się metal. 

Płyty CD
Płyty CD
Przeczytaj także Podsumowanie 2018: Płyty CD coraz mniej popularne, streaming prężnie się rozwija

Metalowi wykonawcy zarabiają coraz więcej na streamingu

Jak podaje Billboard, niezależny dystrybutor cyfrowy TuneCore ujawnił kilka interesujących danych dotyczących międzynarodowego rozwoju streamingu. Jak wynika z raportu, heavy metal i J-pop należą do najszybciej rozwijających się gatunków muzycznych na świecie. Muzyka metalowa zanotowała wzrost zysków o 154 procent, J-pop o 133. Ponadto firma odnotowała rekordowy przychód w wysokości 1,5 miliarda dolarów.

Również bieżący rok zapowiada się dla TuneCore bardzo dobrze. W pierwszym kwartale 2019 roku firma zarobiła 83 miliony dolarów. Oznacza to 21-procentowy wzrost w porównaniu do pierwszego kwartału 2018 roku. Z kolei zysk za streamingu odnotowany przez artystów w 2018 roku wyniósł 199,3 miliardy dolarów. Rok później kwota wzrosła o 83%.

Zobacz też: >>Ile zarabiają muzycy w serwisach streamingowych?<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News